Aktualności

Gala nagród konkursu Agricola - Syn Ziemi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Gala nagród konkursu Agricola – Syn Ziemi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z nich kujawsko-pomorska wieś może być dumna

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniewie w powiecie włocławskim Danuta Jaskólska, producentka warzyw Renata Jędrzejczak ze Świątkowa w powiecie żnińskim i zajmujący się rolnictwem precyzyjnym właściciel 280-hektarowego gospodarstwa w Borku w powiecie włocławskim Mateusz Jaskólski są zwycięzcami tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu Agricola – Syn Ziemi. Gala nagród odbyła się w piątek (6 października) wieczorem w Teatrze Horzycy w Toruniu.

– Serdecznie gratuluję laureatom! Ten konkurs jest oczywiście po to, by wyróżnić najlepszych rolników i zaangażowanych wiejskich społeczników, ale jest też formą podziękowania wszystkim rolnikom w naszym województwie. Chylę czoło przed wszystkimi, którzy na co dzień trudzą się uprawą i hodowlą, którzy swoim wysiłkiem nie tylko dostarczają nam żywności, ale są też dobrym przykładem tego, jakim należy być człowiekiem. Bardzo za to dziękuję, sam wiele od was się uczę. Jestem synem chłopa – nigdy o tym nie zapominam – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Odnosząc się do kryzysu związanego z zalaniem polskiego rynku przez tanie zboże zza wschodniej granicy zaznaczył, że państwo polskie nie powinno było do niego dopuścić.

Drugie i trzecie miejsca zajęli: Michał Kurzyński i Tomasz Makowski (w kategorii rolnictwo tradycyjne), Monika i Piotr Przychodzcy i Rafał Kociszewski (w kategorii innowacje w rolnictwie) oraz Alicja Tarkowska i Anna Iwanowska (w kategorii kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie).

Agricola –Syn Ziemi to konkurs, który zorganizowaliśmy już po raz ósmy, partnerem samorządu województwa jest Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Kandydatury mogły zgłaszać samorządy terytorialne, związki i organizacje społeczno-zawodowe rolników, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i organizacje pozarządowe.

W uroczystym spotkaniu w Teatrze Horzycy uczestniczyli również m.in. wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek i radny województwa Stanisław Pawlak, a także parlamentarzyści naszego regionu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

7 października 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2023 r.