Aktualności

Konferencja na temat przyszłości europejskiego rolnictwa, Bruksela, 19 września 2023, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Konferencja na temat przyszłości europejskiego rolnictwa, Bruksela, 19 września 2023, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

W Brukseli o interesach naszych rolników

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył we wtorek (19 września) w Brukseli w zorganizowanej przez Europejską Partię Ludową konferencji na temat przyszłości europejskiego rolnictwa, w której wzięli też udział odpowiedzialni za rolnictwo ministrowie w rządach Czech, Szwecji, Austrii i Grecji, a także członkowie Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele środowisk rolniczych. Interesy polskiego rolnictwa reprezentowali też europoseł Jarosław Kalinowski i poseł Marek Sawicki.

 

Marszałek Piotr Całbecki został zaproszony do debaty, która dotyczyła m.in. przyszłości europejskiej wspólnej polityki rolnej, jako członek Europejskiego Komitetu Regionów (KR) i znawca problematyki rolnictwa i produkcji żywności. Dla KR przygotował (jako sprawozdawca) opinię na temat bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu, która jest oficjalnym stanowiskiem tego gremium. Wielokrotnie zabierał w tej sprawie głos, opowiadając się za zrównoważonym rozwojem uwzględniającym kwestie ochrony środowiska, za zachowaniem bioróżnorodności i wzmocnieniem rolnictwa ekologicznego, za wzmocnieniem i promocją lokalnych systemów żywnościowych oraz przeciw nadmiernej chemizacji rolnictwa.

 

Realizacja tych postulatów przez Radę Europejską i Komisję Europejską jest szansą dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 września 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 września 2023 r.