Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Z marszałkowskim wyróżnieniem

Niegdyś troszczyła się o pacjentów, wychowała dziewięcioro dzieci, teraz świętowała setny jubileusz. We wtorek (9 maja) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski wręczył Stanisławie Wółkiewicz medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis.

 

Stanisława Wółkiewicz przyszła na świat 8 maja 1923 roku w Sitnie (powiat golubsko-dobrzyński). Pracowała w rodzinnym gospodarstwie rolnym, dwukrotnie wyszła za mąż. Z troską i oddaniem wychowywała dziewięcioro dzieci. W latach 70. pracowała w szpitalu w Golubiu-Dobrzyniu jako salowa. Ponadto zajmowała się prowadzeniem domu. Doczekała sześciorga wnucząt. Obecnie mieszka w Imbirkowie (powiat golubsko-dobrzyński) u córki, która się nią opiekuje.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Wółkiweicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis otrzymała ostatnio także torunianka Janina Lewandowska. Córka Antoniego i Moniki Wyrzykowskich setne urodziny obchodziła 6 maja. Krótko po urodzeniu z całą rodziną wyjechała do Francji. Po kilku latach Wyrzykowscy powrócili do ojczyzny, pani Janina uczęszczała do toruńskich szkół. W 1940 roku została skierowana na roboty przymusowe w Niemczech na ponad rok. Po powrocie zajmowała się domem, pracowała również w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych. Ma dwoje dzieci, doczekała trojga wnucząt. Pani Janina to fanka czytelnictwa. Chętnie uczestniczyła w wyjazdach i wycieczkach, lubiła zwiedzać. Obecnie mieszka w Toruniu.

 

Janina Lewandowska, fot. archiwum rodziny

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 maja 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2023 r.