Aktualności

Grafika promocyjna wideo spektaklu Jesień poddanych w toruńskim Horzycy, fot. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Grafika promocyjna wideo spektaklu Jesień poddanych w toruńskim Horzycy, fot. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Z kulturą w Mikołajki i nie tylko

Instytucje kultury w regionie rozpoczęły przygotowania do świąt. Wśród naszych propozycji w ramach cotygodniowych spotkań z kulturą warsztaty, spektakle, wystawy i konkursy.

 

Dziś (4 grudnia) toruński Teatr Horzycy zaprasza na wideo spektakl „Jesień poddanych”. Wydarzenie będzie transmitowane na platformie Zoom. Bilety można zakupić poprzez stronę teatru. Elektroniczny bilet będzie zawierał link do spotkania. O wyróżnieniach przyznanych przez marszałka województwa dla pracowników toruńskiej instytucji kultury pisaliśmy na naszym portalu.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, uruchomiła zdalne wypożyczanie książek. W ramach usługi „Biblioteka 24” można bezpłatnie odbierać i oddawać w paczkomacie zamówione tytuły. Szczegóły dotyczące wypożyczania książek i procedura zamówienia dostępne na stronie internetowej książnicy. Ponadto na stronie instytucji został uruchomiony kalendarz adwentowy skierowany do najmłodszych czytelników, w którym do każdego dnia tygodnia przypisano niespodziankę w postaci zadania do wykonania.

 

W weekend Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na swój kanał społecznościowy na warsztaty mikołajkowe on-line.  W sobotę (5 grudnia) Lucyna Chyłka-Szydłowska pokaże jak w ciekawy sposób przygotować ozdobę choinkową. W niedzielę (6 grudnia) mikołajkowe warsztaty z tworzenia girland, lampek i świątecznych wianków poprowadzi Magdalena Mrugowska.

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne przygotowało kalendarz adwentowy podzielony na cztery kategorie tematyczne, który przybliży czas oczekiwania i związane z nim przygotowania do Bożego Narodzenia. Więcej informacji na temat prowadzonych w ramach cyklu warsztatów oraz materiały graficzne i filmowe dostępne na stronie internetowe instytucji.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przygotowało warsztaty plastyczne w formie krótkich filmów pokazujących, jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne.  Szczegółowe informacje na temat kalendarza oraz codzienne publikacje dostępne na kanale społecznościowym muzeum.

 

Od dziś (4 grudnia) w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia dostępne będą wystawy Magdaleny Franczak „Margines błędu” oraz Nikoli Strenger „Kolorowych snów”. Pierwsza z nich próbuje rozpoznać, co tak naprawdę kryje się za możliwością popełniania błędów i igrania z obowiązującymi normami. Druga z wystaw opowie o dzieciństwie autorki, która jako dziecko, aby oderwać się od codzienności, zanurzała się w świat gier wideo. Więcej informacji o wystawach on-line dostępne na stronie instytucji.

 

Toruński Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury organizuje przegląd kolęd i pastorałek on-line „Świąteczna pocztówka” adresowany do osób śpiewających amatorsko. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować dowolną kolędę lub pastorałkę w formie nagrania audio-wideo. Utwory należy przesyłać do 13 grudnia. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne  oraz dyplomy. Nagrania zwycięzców zostaną udostępnione w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej ośrodka. Szczegółowe informacje na temat konkursu na stronie internetowej instytucji.

 

Dziś (4 grudnia) rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” 2020. W programie między innymi rozstrzygnięcie konkursów, wystawy i wykłady. Wszystkie wydarzenia będą dostępne on-line na kanale społecznościowym  festiwalu. Wydarzenie zakończy się w niedzielę.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 grudnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2020 r.