Aktualności

Gruntowny remont zakłada przebudowę nawierzchni drogi nr 554 na odcinku blisko 10 kilometrów, fot. Łukasz Piecyk
Gruntowny remont zakłada przebudowę nawierzchni drogi nr 554 na odcinku blisko 10 kilometrów, fot. Łukasz Piecyk

Z Kowalewa do Golubia-Dobrzynia nową drogą

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przebuduje 10-kilometrowy odcinek trasy nr 554 z Kowalewa Pomorskiego do Golubia-Dobrzynia. Uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji odbyło się we wtorek (29 maja) w Ostrowitem.

 

– Przebudowa drogi pomiędzy Kowalewem Pomorskim i Golubiem Dobrzyniem to jedno z kilku dużych zadań uruchomionych w ostatnich miesiącach na wojewódzkich trasach. Trasa zostanie poszerzona i wzmocniona, poprawi się też bezpieczeństwo użytkowników tej drogi i mieszkańców. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi w ostatnich latach przy trasie powstały już ciągi pieszo-rowerowe  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Gruntowny remont zakłada przede wszystkim przebudowę nawierzchni na odcinku blisko 10 kilometrów. Poszerzymy ją do 6 metrów i wykonamy pobocza. Wykonana zostanie nowa podbudowa, na której pojawią się wzmacniająca siatka i nowe warstwy bitumiczne. Po przebudowie droga będzie przenosiła obciążenia 10 ton na oś. Miejsca niebezpieczne zabezpieczymy barierami. W zakres zadania wchodzi też wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego, przebudowa istniejących zatok autobusowych, zjazdów oraz poprawa odwodnienia.

 

Roboty budowlane wykona wyłoniona w przetargu firma Trakcja PRKiI. Koszt realizacji zadania to 15,6 miliona złotych. Trasa będzie objęta 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec tego roku.

 

Miejscem podpisania umowy z wykonawcą była miejscowość Ostrowite, leżąca na styku gmin Golub-Dobrzyń i Kowalewo Pomorskie. Podpisy złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik oraz dyrektor oddziału firmy Trakcja PRKiI Marek Antoniak. W uroczystości wzięli także udział przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i radni województwa Piotr Kwiatkowski i Waldemar Przybyszewski. Miasto Golub-Dobrzyń reprezentował burmistrz Mariusz Piątkowski, gminę Golub-Dobrzyń wójt Marek Ryłowicz, miasto i gminę Kowalewo Pomorskie burmistrz Andrzej Grabowski, a powiat golubsko-dobrzyński, starosta Andrzej Okruciński i wicestarosta Franciszek Gutowski. 

 

Warto podkreślić, że w poprzednich latach wzdłuż prawie całej drogi powstały ciągi pieszo-rowerowe, co pozwoliło odseparować ruch pieszych i rowerzystów od ruchu pojazdów. Te inwestycje realizowane były w oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową – partnerski program Urzędu Marszałkowskiego i samorządów lokalnych mający na celu poprawę bezpieczeństwa przy ważnych drogach. Wykorzystaliśmy na ten cel także środki unijne z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

W oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego tylko w zeszłym roku rozpoczęła się modernizacja pięciu dróg wojewódzkich o długości 100 kilometrów. W maju podpisana została również umowa na zaprojektowanie i budowę promu oraz dróg dojazdowych wraz z przyczółkami do przeprawy pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem. Więcej

 

Remont trasy nr 554 w liczbach:

  • Koszt remontu -15,64 mln zł
  • Gwarancja – 84 miesiące
  • Długość trasy – 9,65 km

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

29 maja 2018 r.

 

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi nr 554, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi nr 554, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi nr 554, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi nr 554, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi nr 554, fot. Łukasz Piecyk