Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Z harcerskim pozdrowieniem z Białej

Wakacje w pełni. Nie brakuje chętnych do spędzenia tego czasu na łonie natury. Las, jezioro, namioty, zbiórki, podchody i wieczorne muzykowanie przy ognisku – to przepis na idealny harcerski biwak. W środę (28 lipca) marszałek Piotr Całbecki odwiedził druhny i druhów bydgoskiego hufca podczas ich obozu w Białej (powiat tucholski).

– Harcerstwo to wspaniała przygoda tysięcy młodych ludzi i piękne wspomnienia osób w moim wieku. Ale to przede wszystkim znakomita metoda wychowawcza, która zawsze się dobrze sprawdza, także w trudnych sytuacjach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Zuchy, druhny i druhowie ze szczepu Horyzont rozpoczęli swój pobyt w Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Białej tradycyjną „pionierką”, czyli przygotowaniem obozowiska. Podczas biwaku czekają ich gry terenowe, zabawy integracyjne i kąpiele w pobliskim jeziorze. Wieczorami spotkają się przy ognisku podczas wspólnego biesiadowania z piosenkami na ustach. W weekend do ośrodka dotrą zuchy z Opola.

Kujawsko-pomorscy harcerze od lat aktywnie uczestniczą w ważnych dla województwa wydarzeniach i uroczystościach patriotycznych. Z okazji setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski złożyli kwiaty pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi poległych w walce o niepodległość. W ubiegłym roku druhny i druhowie brali udział m.in. w uroczystości odsłonięcia toruńskiego Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, tablicy poświęconej bohaterom Cudu nad Wisłą oraz płyty upamiętniającej zamordowanych jesienią’39 polskich nauczycieli. Uczestniczyli także w uroczystościach z okazji  36. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 

Na zaangażowanie zielonych mundurów mogliśmy liczyć także podczas pandemii. Harcerki i harcerze pomagali osobom najbardziej potrzebującym: dostarczali seniorom zakupy, szyli maseczki i zainicjowali akcję mającą przypominać społeczeństwu o zasługach medyków.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

29 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2021 r.

Marszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki odwiedza harcerzy podczas obozu w Białej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP