Wywiad tygodnia

Maciej Meller fot. Radek Zawadzki
Maciej Meller fot. Radek Zawadzki

Życie po „Zenicie”

Rozmowa z Maciejem Mellerem, gitarzystą zespołów Quidam (1991-2014) i Riverside (od 2017), laureatem Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie kultury w 2022 roku

 

Za chwilę pana pierworodne dziecko, czyli solowa płyta „Zenith”, narodzi się po raz trzeci. Jak się pan czuje jako ojciec trojaczków?

 

Dziękuję, całkiem dobrze. To wydawnictwo koncertowe wydaje mi się doskonałym uzupełnieniem pierwszych dwóch „Zenithów”. Wyszedł z tego ciekawy tryptyk.

 

Na początku był „Zenith”, później „Zenith Acoustic”, a teraz, przy wsparciu finansowym samorządu województwa, ukazuje się „Live After Zenith”, który jest wydawnictwem koncertowym. W jakich okolicznościach powstała ta płyta?

 

To pomysł mojego wspólnika z Farna Records Piotra Mazurowskiego. Namówił mnie do zagrania koncertu akustycznego. Pomysł przemyślałem, zaprosiłem muzyków i opracowałem to jak ma wyglądać cały wieczór. Koncert odbył się 8 stycznia 2023 roku w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Od razu  postanowiliśmy całość zarejestrować, ponieważ czuliśmy że to historyczna chwila. Na pewno dla mnie taka była.

 

Czy na płycie znajdą się utwory nagrane tylko na koncercie w Inowrocławiu czy zostanie poszerzona o fragmenty z koncertów w innych miejscowościach?

 

Wszystkie nośniki cyfrowe zawierają pełny zapis koncertu z Inowrocławia. Natomiast wydanie winylowe poszerzyliśmy o dodatkowy utwór „Nights in white satin” z repertuaru The Moody Blues, które wykonaliśmy w Przeciszowie. Materiał ukaże się w różnych formach. Będzie to tzw. artbook, czyli album ze zdjęciami z koncertu, który zawiera 48 stron oraz trzy krążki – blu-ray, DVD i CD. Dostępny będzie także podwójny winyl w dwóch wersjach kolorystycznych. Wszystkie wymienione rzeczy zawiera limitowany box, w którym znajdziemy także tradycyjną kasetę i inne niespodzianki. Wszystkie nośniki można już zamawiać za pośrednictwem strony internetowej www.farnarecords.com. Premiera artbooka zaplanowana została na 23 lutego, natomiast box i winyle pojawią się na przełomie marca i kwietnia. Artbook będzie dostępny już w najbliższy weekend. 17 lutego w Kinomax w Inowrocławiu odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Live After Zenith” z zapisem ubiegłorocznego koncertu. Zaplanowaliśmy niespodzianki, a także spotkanie z twórcami. Wieczorem w Teatrze Miejskim wystąpią zespoły Lizard i Tim Orders.

 

W 2022 roku został pan Laureatem Nagrody Marszałka. Jak pan odbiera to wyróżnienie? Czy pomogło panu w rozwoju kariery?

 

Bardzo to doceniam. Każde zauważenie mojej działalności artystycznej bardzo pomaga, także finansowo. Jest to ważne szczególnie w obecnych czasach, czasach streamingu, algorytmów i turbokapitalizmu, gdzie twórcom bywa szczególnie ciężko, a ich praca (i sztuka ogólnie) jest często zwyczajnie dewaluowana.

Czy planuje pan swoje kolejne wydawnictwo solowe? Kiedy możemy się spodziewać premierowych utworów?

 

Planuję i jestem bliski ukończenia prac nad specjalną płytą. Specjalną, bo nagraną w zaciszu domowym, samodzielnie i przy użyciu tylko gitary elektrycznej. To będzie rzecz, której jeszcze nigdy nie robiłem. Coś bardzo klimatycznego, intymnego, niemal filmowego. Można się spodziewać zupełnie innego mojego oblicza.

 

Pańskim macierzystym zespołem jest Riverside. Przed wami egzotyczna trasa. Gdzie będziecie koncertować?

 

Zaczniemy od pływającego festiwalu Cruise to the Edge, który startuje z Miami, płynie na Jamajkę i Kajmany, a w międzyczasie na pokładzie odbywają się dziesiątki koncertów. Piękna i intensywna impreza dla sympatyków tego typu muzyki. Potem lecimy do Meksyku na trzy koncerty, a później do  Kolumbii, Kostaryki, Argentyny, Brazylii i Chile. Zaczniemy na wodzie, a potem sobie polatamy.

 

12 lutego 2024 r.