Wywiad tygodnia

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Ta droga jest magiczna

Rozmowa z Aną Ritą Dias, przewodniczącą Europejskiej Federacja Dróg Świętego Jakuba z Composteli, przedstawicielką Portugalii w tej organizacji

 

Szlak Świętego Jakuba i jego promocja jako europejskiego szlaku kulturowego aktywizuje lokalne społeczności, działając na rzecz ich ekonomicznego i społecznego rozwoju. Jak to wygląda w przypadku pani kraju i regionu?

 

W Portugalii pielgrzymi są wspierani przez lokalne społeczności, które utrzymują schroniska, często oferują też posiłki. Związane z tym dochody w całości pozostają na miejscu. Mamy również prywatne hostele, których właściciele widzą w promocji lokalnej turystyki źródło zarobku, a oprócz noclegu oferują swoim gościom również wycieczki do atrakcyjnych miejsc położnych w pobliżu szlaku.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Europejska wymiana międzynarodowa sprawia, że odwiedzają nas wciąż nowi pielgrzymi, dzieląc się z nami własnym dziedzictwem kulturowym i czerpiąc z naszego. To przyciąga kolejnych, którzy dotąd nas jeszcze nie odwiedzili na własnej drodze do Santiago.

 

Im więcej pielgrzymów pojawi się na naszych szlakach, tym więcej będzie z tego dochodów, a miejsca, w których dobrze się ich przyjmuje, przyciągną więcej ludzi. Inwestycje, czy to na samym szlaku, czy w hostelach, dadzą w efekcie zatrudnienie, a wszystko to pobudzi rozwój lokalny.

 

Jak ocenia pani w tym kontekście potencjał Polski i naszego województwa?

 

Wszystkie drogi św. Jakuba mają ogromny potencjał. Polska ścieżka jest nowym sposobem, by pokazać wspaniałe miejsca w waszym kraju, z przestrzenią dla osobistej refleksji i duchowości. Myślę, że to jest właśnie to, co powinno się wykorzystywać w przekazie promocyjnym. Interesującym pomysłem mogą się też okazać propozycje alternatywnych sposobów przemierzania szlaku – na przykład rowerem lub konno.  

 

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Województwo kujawsko-pomorskie jest pierwszym polskim członkiem federacji. Jakie są najbliższe plany organizacji? 

 

We współpracy z środowiskami uniwersyteckim wszystkich krajów członkowskich przygotowujemy obecnie projekt dotyczący międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej. Okazją do spotkania będzie sympozjum w Portugalii, podczas którego będziemy rozmawiać na temat dróg świętego Jakuba we wszystkich zakątkach Europy. Podczas tej konferencji ogłosimy opracowanie standardu tablic informacyjnych, które staną przy szlaku, zawierających wszystkie kontakty do federacji oraz naszych rozlicznych europejskich partnerów. Liczymy, że pomoże nam to pobudzić zainteresowanie pielgrzymów odwiedzaniem kolejnych krajów i kolejnych, nieznanych im jeszcze, odcinków Drogi Św. Jakuba. Bo każda z tych dróg jest inna i każda ma jedyny w swoim rodzaju urok.

 

Ci, którzy odbyli pielgrzymkę Camino de Santiago, opowiadają, że jest to niezapomniane przeżycie.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

 

Camino de Santiago jest wyjątkową przygodą. Ktokolwiek nim pielgrzymował, nigdy nie uczyni tego tylko raz, zrobi to wiele razy – na tym polega jego magia. Jest on oczywiście szlakiem kulturowym, jest też szlakiem turystycznym – ale nade wszystko jest drogą refleksji, harmonii i przyjaźni. Jest magiczny!

 

 

30 marca 2017 r./21 kwietnia 2017 r.