Szlak Jakubowy i europejskie dziedzictwo
W Toruniu spotkali się przedstawiciele należących do Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Composteli regionów i organizacji Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Belgii, Niemiec, Litwy, Francji i Polski. 29 marca, po spotkaniu z marszałkiem Piotrem Całbeckim, odbyło się posiedzenie grupy roboczej, a wczoraj (30 marca) zwiedzanie kujawsko-pomorskiego fragmentu Camino Polaco.
Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. Uznaje się, że Camino de Santiago i sięgająca korzeniami wczesnego średniowiecza tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Europy. Ruch restytucji szlaku rozpoczął się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a potem także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzrost zainteresowania szlakiem w naszym regionie – fragment Camino Polaco, polskiej części drogi, przebiega przez Kujawsko-Pomorskie – to jeden z efektów współpracy samorządu województwa z hiszpańskim regionem Nawarra. Chcemy, by stał się szansą na rozwój turystyki pielgrzymkowej, aktywizującej gospodarczo miejscowości Kujaw i Pomorza.
Camino Polaco w Kujawsko-Pomorskiem
Zawiązana w 2011 roku Federacja Dróg Świętego Jakuba zrzesza regiony i organizacje z ośmiu krajów, w tym województwo kujawsko-pomorskie. Jej misją jest integracja europejskich społeczności lokalnych ma rzecz promocji szlaku oraz wspólnego europejskiego dziedzictwa.
Do Torunia przyjechali m. in. przewodnicząca federacji Portugalka Ana Rita Dias i koordynujący działania organizacji Francuz Gerard Beaume. 29 marca, po porannym spotkaniu z marszałkiem Całbeckim w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się robocze spotkanie, poświęcone przeglądowi możliwości aplikowania o środki pomocowe na działania związane z promocją szlaku. Wczoraj (30 marca), w toruńskim Centrum Dialogu, uczestnicy wysłuchali prezentacji księdza profesora Piotra Roszaka na temat dorobku zespołu naukowców Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zajmującego się interdyscyplinarnymi badaniami nad fenomenem Szlaku Świętego Jakuba w Polsce i Europie. Ostatnim akordem wizyty był objazd kujawsko-pomorskiego odcinka „najdłuższej ulicy Europy”, połączony ze zwiedzaniem i spotkaniami z przedstawicielami lokalnych społeczności. Nasi goście odwiedzili Golub-Dobrzyń oraz Ciechocin, Elgiszewo, Płonne i Szafarnię w powiecie golubsko-dobrzyńskim.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
29 marca 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 31 marca 2017 r.