Wywiad tygodnia

Dorota Żulewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Dorota Żulewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Rynek potrzebuje specjalistów

Rozmowa z Dorota Żulewską, dyrektorem  Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie w powiecie chełmińskim, laureatką Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie edukacji.

 

Jesteśmy świadkami renesansu szkolnictwa zawodowego?

 Trudno zaprzeczyć. Blisko 60 % uczniów kończących szkoły podstawowe podejmuje naukę w szkołach branżowych i technikach. Ta tendencja sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki szczególnie w segmencie produkcji i usług. Młodzież w ostatnim czasie przekonała się, że wykształcenie techniczne stwarza możliwości zdobycia stabilnego zatrudnienia oraz dalszego rozwoju. Szkolnictwo zawodowe stało się wśród młodych ludzi po prostu modne.

Gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie przyciąga coraz więcej młodzieży, w czym tkwi sekret waszej atrakcyjności?

 Stawiamy na innowacyjność i kreatywność, nauczyciele wprowadzają rozwiązania wychodzące poza granice konwencjonalnego myślenia. Rozszerzamy ofertę kształcenia w branżach priorytetowych dla regionu oraz rozwijamy wśród uczniów i nauczycieli różnorodne kompetencje. Tylko w ostatnich dwóch latach nauczyciele zawodu wzięli udział w 50 profesjonalnych szkoleniach branżowych i konferencjach, 600 naszych uczniów uczestniczyło w 40 zawodowych warsztatach oraz w płatnych stażach zawodowych, organizowaliśmy też spotkania z przedstawicielami atrakcyjnych zawodów. Zawsze podkreślałam, że dobry mechanik, projektant czy szef kuchni jest ceniony na rynku pracy i dobrze opłacany, a kształcenie zawodowe przeszło pozytywną zmianę. Na uwagę zasługuje również elastyczność nauczycieli szkół zawodowych w zakresie dostosowywania kształcenia do potrzeb rynku, a jest to o tyle trudne, że rynek zmienia się szybciej niż system edukacji. Wspólnie z zespołem wychodzimy naprzód, wdrażamy nowoczesne rozwiązania, dzięki funduszom unijnym rozbudowujemy i doposażamy bazę dydaktyczną, ściśle współpracujemy z pracodawcami, realizujemy innowacje pedagogiczne, tworzymy klasy patronackie oraz kroimy szkołę na miarę potrzeb naszych i przyszłych uczniów. Już teraz wiemy, że rynek pracy za kilkanaście lat będzie różnił się od dzisiejszego. Powstaną nowe profesje, a 60% dzieci, w przyszłości będzie pracować w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją.

Gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Za sukcesami zawsze stoją wyjątkowi ludzie, czym kieruje się pani budując zespół?

Budowanie dobrego zespołu to jeden z najważniejszych aspektów mojej pracy. Skupiam się na ludziach, na ich mocnych stronach. Ken Blanchard, jeden z najbardziej wpływowych ekspertów w dziedzinie przywództwa na świecie, powiedział „przyłapuj ludzi na tym, co robią dobrze! Chwal ich zachowanie. Rób to bezzwłocznie. Bądź konkretny. Powiedz, co czujesz w związku z tym….” Ta maksyma jest dla mnie drogowskazem w pracy, drogowskazem w podejmowaniu decyzji oraz w tworzeniu dobrej atmosfery.

Dorota Żulewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dorota Żulewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Udzielacie się również charytatywnie. Jak motywować młodzież do dodatkowych aktywności?

Zachęta jest kluczem do sukcesu. Młodzież musi być świadoma problemów, z jakimi borykają się osoby potrzebujące. Motywując do aktywności charytatywnej należy pokazać, że nawet małe działania mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś życie. Doceniajmy wysiłek i okazywanie empatii w tym trudnym dla nas wszystkich świecie. W swoich działaniach kierujemy się znaną maksymą, że „nie można zmienić całego świata, ale można zmienić cały świat jednego człowieka”. W naszej szkole stwarzamy możliwość bezpośredniego zaangażowania się w akcje charytatywne. Od kilku lat uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. To zakrojona na szeroką skalę aktywność, w którą angażują się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. To samorząd uczniowski wybiera rodzinę, której chcemy pomóc, zatem wszystko dokonuje się rękoma uczniów. I to jest bardzo ważne, dzięki temu czują, że mogą o czymś decydować, w ten sposób uczymy ich empatii i odpowiedzialności. Organizowaliśmy również zbiórki ubrań dla Ukraińców, wspieramy fundację Ratujemy zwierzaki oraz Siepomaga, angażujemy się w odbywające się na terenie Chełmna koncerty charytatywne, wystawiając stoiska z przygotowanymi przez uczniów wypiekami lub ozdobami świątecznymi, ze sprzedaży których dochód przeznaczony jest na szlachetny cel. Ponadto dwa razy w roku od kilku lat organizowane są w szkole zbiórki pieniędzy na rzecz bezdomnych psów i kotów ze schroniska w Sulnówku. Jest to szereg połączonych ze sobą zbiórek, które przynoszą imponujące wyniki. W ten sposób wychowujemy wrażliwych młodych ludzi, którzy nie przejdą obojętnie obok potrzebujących ludzi czy zwierząt. To również nauka wspólnego działania w grupie, nauka, której skutki widać od razu.

Dorota Żulewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dorota Żulewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Co w pracy zawodowej daje pani największe zadowolenie?

Praca z ludźmi i dla ludzi, dobre, pełne życzliwości relacje z koleżankami i kolegami z pracy. Atmosfera także buduje kulturę organizacyjną szkoły. Dla mnie są to źródła inspiracji, motywacji, dają mi zapał do działania. Satysfakcję odczuwam, gdy widzę zainteresowanie uczniów moim przedmiotem, ich zaangażowanie, postępy i sukcesy, gdy widzę na korytarzach szkoły uśmiechniętych współpracowników i uczniów. Ten widok mnie buduje i sprawia, że jestem silna. Dzięki nim odważnie patrzę w przyszłość i nie obawiam się wyzwań.

Gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Zobacz tez: Nagrody Marszałka Województwa – 2023

 

Kwiecień 2024 r.