Wywiad tygodnia

Fot. Szymon Zdziebło

Matma, literatura i muzyka

Rozmowa z 15-letnią Julią Sieradzką z Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich w powiecie inowrocławskim i 14-letnim Michałem Rewersem z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ignacego Paderewskiego w Zbrachlinie w powiecie aleksandrowskim, uczestnikami marszałkowskiego projektu „Region nauk  ścisłych”

 

W projekcie „Region nauk ścisłych” uczestniczycie w segmencie adresowanym do uzdolnionych uczniów. Jakie są wasze zainteresowania i osiągnięcia naukowe?

 

Julia Sieradzka: – Jednym z moich głównych zainteresowań jest literatura, czytam książki szczególnie z gatunku fantasy. W szkole lubię przedmioty ścisłe, a najbardziej matematykę. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, słucham muzyki i bawię się z kotem. W zeszłym roku zajęłam trzecie miejsce w konkursie matematycznym Liga Zadaniowa. W tym roku natomiast uzyskałam w lidze tytuł laureata, dzięki czemu zostałam zwolniona z matematycznej części egzaminu gimnazjalnego.

 

Michał Rewers: – Najbardziej lubię matematykę. Interesuję się też muzyką, od sześciu lat gram na flecie. Brałem udział w wielu konkursach matematycznych,  m.in. w międzynarodowym „Kangurze matematycznym” i konkursie kuratora oświaty, w których odnosiłem mniejsze lub większe sukcesy.

 

Michał Rewers, Fot. Szymon Zdziebło

 

Jak oceniacie udział w projekcie?

 

Michał Rewers: – Jestem zadowolony zwłaszcza z obozu naukowego, którego program, tak samo zresztą jak i program całego projektu, był bardzo atrakcyjny. Organizatorzy zadbali nie tylko o poziom zajęć, ale również o to, żebyśmy się dobrze czuli. Najbardziej podobały mi się warsztaty z chemii, na których oznaczaliśmy kwasowość i zasadowość roztworów za pomocą różnych wskaźników.

 

Julia Sieradzka: – Cieszę się, że mogłam w tym uczestniczyć, poznać nowych i ciekawych ludzi, a jednocześnie rozwijać zainteresowania.

 

Julia Sieradzka, Fot. Szymon Zdziebło

 

Polecilibyście kolegom udział w takim obozie?

 

Michał Rewers: – Oczywiście. Można się wiele nauczyć, ponadto poznałem nowe koleżanki i nowych kolegów, wszyscy są bardzo mili. Warunki pobytu bardzo dobre, program bogaty, nie można się było nudzić.

 

Julia Sieradzka: – Zdecydowanie poleciłabym znajomym udział w takim obozie. Jest to z pewnością ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Można poznać nowych i ciekawych ludzi, a także wiele się nauczyć. Mogliśmy korzystać ze sprzętu do którego nie mamy dostępu w szkole. Obóz był ciekawy, cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć.

 

 

7 września 2015 r.