Wywiad tygodnia

Fot. z materiałów prasowych Reneksu
Fot. z materiałów prasowych Reneksu

Elektronika kosmiczna i roboty przemysłowe z Włocławka

Rozmowa z Marzeną Szczotkowską-Topić i Predragiem Topićem, właścicielami firmy Renex z Włocławka; Predrag Topić jest tegorocznym laureatem Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie gospodarki

Przywykliśmy myśleć o naszym województwie jako regionie rolniczym, a tu proszę – firma z sukcesem zajmująca się  zaawansowanymi narzędziami dla przemysłu elektronicznego i robotyzacją, współpracująca z Europejską Agencją Kosmiczną. Co zdecydowało o państwa sukcesie w tej trudnej branży?

Działalność gospodarczą rozpoczęliśmy w roku 1989 i początkowo zajmowaliśmy się importem i eksportem różnych produktów pomiędzy Polską i Jugosławią. W branży elektronicznej działamy od roku 1992, kiedy staliśmy się dystrybutorem i przedstawicielem na Polskę firmy z Japonii DIC Den-On, producenta urządzeń do lutowania i demontażu układów elektronicznych. Sukcesywnie poszerzaliśmy ofertę, stając się autoryzowanym dystrybutorem oraz przedstawicielem na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią wiodących światowych producentów z branży narzędzi, maszyn i urządzeń dla przemysłu elektronicznego. Aktualnie firma Renex współpracuje z czterdziestoma światowymi liderami, zaopatrujemy kilkanaście tysięcy klientów.

Renex jest dystrybutorem, producentem, centrum szkoleniowym i doradczym przemysłu elektronicznego, fot. z materiałów prasowych firmy

W latach dziewięćdziesiątych oferowane przez naszą firmę produkty były nowościami na rynku i sprzedaż wymagała prezentacji w praktyce ich działania i możliwości, a następnie instalacji oraz szkoleń z obsługi. W tym zakresie byliśmy prekursorami na rynku. Działania w obszarze szkoleń i coraz większe potrzeby naszych klientów zainspirowały nas do otwarcia centrum szkoleniowego IPC. Jesteśmy jedynym autoryzowanym centrum szkoleniowym IPC, światowej organizacji (producentów świadczących usługi w przemyśle elektronicznym – red. Wywiadu tygodnia), tworzącej międzynarodowe standardy pracy w elektronice, organizującej szkolenia w Polsce i naszej części kontynentu. Szkolimy rocznie trzy tysiące osób.

W 2002 roku zdecydowaliśmy o utworzeniu własnej marki handlowej o nazwie Reeco i zaczęliśmy produkować niszowe produkty dla branży elektronicznej. W portfolio Reeco znajdują się aktualnie roboty do lutowania i dozowania, antystatyczne stanowiska robocze, odzież antystatyczna, specjalistyczne urządzenia dla serwisów elektronicznych.

W 2008 roku zaczęliśmy projektowanie i budowanie pomieszczeń czystych (chodzi o pomieszczenia o kontrolowanych parametrach zanieczyszczeń powietrza dla przemysłów zaawansowanych technologii i badań naukowych – red. Wywiadu tygodnia) pod własną marką Cleanroom. Jedno z takich pomieszczeń zbudowaliśmy dla Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie, gdzie prowadzono prace nad pierwszym polskim sztucznym satelitą. Projektujemy i realizujemy pomieszczenia czyste na potrzeby przemysłu elektronicznego, spożywczego i farmaceutycznego.

Renex jest dystrybutorem, producentem, centrum szkoleniowym i doradczym przemysłu elektronicznego, fot. z materiałów prasowych firmy

W roku 2014 otworzyliśmy najnowocześniejsze w Europie centrum technologiczne w branży. Na powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych klient może zobaczyć urządzenia i całe linie technologiczne w działaniu. Tu prowadzimy też szkolenia z zakresu technologii i produkcji elektroniki. (…)

W 2017 roku zaczęliśmy rozwijać dział Renex Robotics (…). Robotyzacja procesów produkcyjnych to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, więc jesteśmy przekonani, że ta część naszej firmy będzie się bardzo dynamicznie rozwijać. (…)

O sukcesie Reneksu zdecydowała, naszym zdaniem, kompleksowa oferta produktów i usług oraz nieustane dążenie do doskonalenia, inwestowanie w sprzęt i infrastrukturę firmy. Jak również fakt, że stawiamy potrzeby klientów na pierwszym miejscu i staramy się dzielić wiedzą i doświadczeniem. Zawsze dobieramy najbardziej optymalne rozwiązania do potrzeb klientów. Jednak najważniejszym elementem sukcesu Reneksu jest jego zespół, który swoimi kompetencjami, wiedzą i, przede wszystkim, dużym zaangażowaniem i ciężką pracą, stworzył to przedsiębiorstwo jako lidera branży, nie tylko w kraju. Mamy własne biura handlowe i demo roomy w Serbii, Chorwacji, Słowenii, Rumunii oraz w Niemczech.

Renex jest dystrybutorem, producentem, centrum szkoleniowym i doradczym przemysłu elektronicznego, fot. z materiałów prasowych firmy

Co obecnie oferujecie?  

Renex działa bardzo szeroko w branży elektronicznej – jest dystrybutorem, producentem, centrum szkoleniowym i doradczym. Jesteśmy kompleksowym dostawcą maszyn, urządzeń, linii technologicznych oraz technologii dla przemysłu elektronicznego. Oferujemy wszystko czego potrzebuje klient, także ten, który ma dopiero zamiar zainwestować w produkcję elektroniki. (…) Grupę Renex tworzy ponad 150 wykwalifikowanych i kompetentnych współpracowników w Polsce i oddziałach zagranicznych firmy. (…)

Czy przemysł kosmiczny może być przyszłościową szansą dla polskiego przemysłu elektronicznego.

Przemysł kosmiczny jest dużą szansą i wyzwaniem. Przez ostatnie dwadzieścia lat w Polsce, dokonał się skokowy rozwój przemysłu elektronicznego. Polscy pracownicy podwyższyli swoje kompetencje, stali się branżowymi ekspertami i aktualnie nasi inżynierowie wyjeżdżają do innych oddziałów korporacyjnych rozmieszczonych po całym świecie i uczą pracowników w tamtych krajach nowoczesnych metod produkcji elektroniki. (…) Elektronika jest branżą dynamiczną i standardy, tak jak technologia, ewaluują. Trzeba się nieustanie uczyć. (…)

[W tym roku] zorganizowaliśmy we Włocławku pierwszą ogólnopolską konferencję branży elektronicznej, podczas której poruszaliśmy zagadnienia dotyczące perspektyw produkcyjnych dla przemysłu kosmicznego i automatyzacji procesów produkcyjnych w przemyśle. Gościliśmy na niej przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Kosmicznej, firm Yamaha, Pace i Panasonic, stowarzyszenia IPC, Krajowej Izby Elektroniki i Telekomunikacji oraz wielu innych znaczących podmiotów branży. Na dwa dni Włocławek stał się polską stolicą elektroniki i przemysłu kosmicznego. (…)

Renex jest dystrybutorem, producentem, centrum szkoleniowym i doradczym przemysłu elektronicznego, fot. z materiałów prasowych firmy

Jak może wyglądać przyszłość polskiego przemysłu elektronicznego? Czy Włocławek i nasz region może, dzięki państwa firmie, stać się polskim centrum nowych technologii i innowacji w przemyśle elektronicznym?

[Obecna sytuacja na rynku] będzie powodowała potrzebę rozwoju polskich producentów. Rozwijać będą się musiały kompetencje pracowników, przedsiębiorcy będą inwestować w automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Pracownicy wykonujący powtarzalne i monotonne czynności będą musieli zostać operatorami maszyn i robotów. To naturalny proces przemian technologicznych. [Dodatkowe reżimy technologiczne narzucają] wymagania branży kosmicznej. Jesteśmy przekonani, że polscy przedsiębiorcy, przy pomocy i wsparciu naszej firmy oraz innych wyspecjalizowanych firm i instytucji wspierających rozwój przedsiębiorstw, podołają temu zadaniu.

Włocławek ma bardzo dobrą bazę kadrową dla tej gałęzi przemysłu. Nasze Technikum Elektryczne jest jedną z najlepszych średnich szkół technicznych w Polsce. Niestety, brakuje tu mocnej, renomowanej uczelni technicznej. Młodzież wybiera więc szkoły wyższe w dużych miastach i zwykle zostaje tam na stałe. Włocławek stracił  w ostatnich latach około 20 tysięcy młodych, czynnych zawodowo mieszkańców. Ostatnio jednak sytuacja zmienia się na lepsze. Pojawiają się m. in. nowe inwestycje w strefach ekonomicznych w okolicach Włocławka.

Renex jest dystrybutorem, producentem, centrum szkoleniowym i doradczym przemysłu elektronicznego, fot. z materiałów prasowych firmy

Chcemy działać, inspirować i przekonywać przedsiębiorców – tak, by Włocławek i województwo kujawsko-pomorskie w przyszłości kojarzyło się również z branżą elektroniczną.

Pozwalamy sobie zaapelować do władz województwa o efektywne działania w poczuciu misji na rzecz rozwój naszego regionu. Musimy wszyscy troszczyć się o naszą przyszłość. Żeby uniknąć sytuacji, że nasze dzieci i wnuki będą mieszkały w dużych aglomeracjach, a my, daleko od naszych pociech, w miastach dla starych ludzi.

19 lipca 2018 r.