Wywiad tygodnia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ciężko pracuj i wygrywaj!

Rozmowa z Filipem Lewickim – szkoleniowcem Toruńskiej Akademii Tenisowej, trenerem mistrzyni Polski i wicemistrzyni młodzików.

 

Zawodnicy toruńskiej akademii mogą pochwalić się licznymi sukcesami.

 

W ciągu kilku lat funkcjonowania akademii doczekaliśmy się bardzo mocnej kadry zawodników, która z powodzeniem konkuruje na imprezach rangi międzynarodowej, ogólnopolskiej i regionalnej. Na szczególne wyróżnienie zasługują Oliwia Kuszel, Nadia Affelt oraz Iga Mazur. Oliwia ma na swoim koncie osiem złotych medali Mistrzostw Polski, a także srebrny i brązowy. Zdobyła też brąz w drużynowych Mistrzostwach Europy, może pochwalić się dwukrotnym zwycięstwem w innych turniejach rangi europejskiej, w Kijowie i  Budapeszcie. Nadia Affelt jest wicemistrzynią Polski do lat 14, poza tym jest wielokrotnym zwycięzcą turniejów ogólnopolskich do lat 14 i 16. Iga Mazur zdobyła brąz Mistrzostw Polski do lat 12 oraz wywalczyła sobie piąte i siódme miejsce w drużynowych Mistrzostwach Polski

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Jako doświadczony zawodnik i trener doskonale wie pan jak motywować siebie i innych, by odnosić sukcesy. Czy współpraca z młodymi zawodnikami jest trudna?

 

Nasz klub został założony prawie pięć temu wspólnie z Aliną Orcholską – utytułowaną zawodniczką, obecnie trenerką i menadżerką. Mamy w akademii wiele młodych talentów. Szczególnie wyróżniają się –  Nadia i Oliwka. Obie są bardzo ambitne, cechuje je pełen profesjonalizm. Świadomością, z jaką podchodzą do treningów, mogłyby zawstydzić niejednego seniora w tej dyscyplinie. Współpraca z nimi to czysta przyjemność. Wiadomo, zdarzają się gorsze dni i mecze, ale pozytywna energia, marzenia i determinacja napędzają nas do działania.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Funkcjonuje przekonanie, że tenis jest sportem dla zamożnych.

 

Rekreacyjny i amatorski tenis nie wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli jednak mówimy o profesjonalnym uprawianiu tego sportu, sprawa wygląda nieco inaczej. Sezon tenisisty trwa 10 miesięcy w roku. Wyjazdy za granicę, zaplecze tenisowe (opłata kortów, trenera, fizjoterapety) – to duże koszty, z jakimi należy się liczyć uprawiając zawodowo tę dyscyplinę.

Bez sponsora lub zamożnych rodziców ciężko jest dojść do czołówki światowego tenisa.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Jaka jest więc recepta na zawojowanie światowych kortów?

 

Ciężka i sumienna codzienna praca, dbanie o ciało oraz zdrowie – to kluczowe elementy budowania formy. Jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, jeśli bardzo tego chcemy. Młodzi zawodnicy codziennie przypominają mi, jak ważne jest posiadanie marzeń, pielęgnowanie ich i uparte dążenie do realizacji.

 

1 kwietnia 2022 r.