Aktualności

Kościół świętej Barbary w Starogrodzie (gmina Chełmno), fot. Andrzej Goiński
Kościół świętej Barbary w Starogrodzie (gmina Chełmno), fot. Andrzej Goiński

Wyróżnimy najlepszych w ochronie zabytków

Jeszcze do 2 maja czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Medale Hereditas Saeculorum przyznamy po raz szósty.

 

– Medale Hereditas Saeculorum to wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem konkursu jest:

  • wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości,
  • promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku,
  • uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.

 

Wnioski w konkursie mogą składać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami, służby konserwatorskie oraz muzea. Najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wskaże powołana przez marszałka województwa kapituła konkursowa. Medale otrzymają zarządcy obiektów i wykonawcy prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

 

Zgłoszenia konkursowe można składać do 2 maja. Więcej informacji, regulamin konkursu oraz wniosek do pobrania. Uroczystość wręczenia medali laureatom jest przewidziana podczas wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 we wrześniu.

 

Wśród laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu znaleźli się Firma RESTAURO z Torunia, Parafia św. Barbary w Starogrodzie, Parafia Katedralna św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, Gmina Miasta Toruń, Barbara Rodziewicz – właścicielka dworu w Sielcu oraz prof. dr art. kons. Józef Flik (UMK). Więcej.

 

Czytaj też: Zabytki – wspieramy i chronimy

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

  

10 kwietnia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2017 r.