Aktualności

Uczestnicy sztafety razem do trójstyku, fot. Marcin Ostrowski (GLPK)

Wyjątkowe spotkanie na styku województw

Już po raz ósmy, miłośnicy jazdy rowerowej oraz pieszych wycieczek po lesie, spotkali się 23 września w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, aby wziąć udział w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej „Razem do trójstyku”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów „Światowego Dnia Turystyki”, ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki ONZ. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, lokalnymi samorządami, nadleśnictwami, stowarzyszeniami i fundacjami, sztafeta od lat z powodzeniem organizowana jest na terenie GLPK.

Sztafeta Międzypokoleniowa ,,Razem do trójstyku” od lat integruje lokalne społeczności z trzech sąsiadujących ze sobą województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, W tym roku wydarzenie zgromadziło blisko 300 uczestników – w duchu międzypokoleniowości wzięli w nim udział zarówno dorośli jak i dzieci, młodzież i seniorzy. Zgłoszeni uczestnicy w grupach pieszych, biegowych i rowerowych wyruszyli z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby po przemierzeniu kilkunastu kilometrów spotkać się przy symbolicznym głazie na trójstyku – miejscu na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w którym stykają się granice administracyjne trzech województw. Po wspólnym spotkaniu i pamiątkowych zdjęciach przy kamieniu w Konopatach odbył się plenerowy piknik integracyjny z ogniskiem, swojskimi specjałami, muzyką oraz animacjami dla dzieci i młodzieży. Tegoroczną atrakcją pikniku była wystawa fotografii krajobrazowej lidzbarskiej grupy fotograficznej oraz turniej wiedzy o regionach pt. „Koło Trójstyku”, przygotowany przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Rywalizowały w nim trzy drużyny, reprezentujące trzy gminy z trzech różnych województw. Pytania wymagały od uczestników wiedzy na temat sąsiadujących ze sobą trzech gmin i powiatów. Nie zabrakło również pytań dotyczących samego parku krajobrazowego.

 

Symboliczny głaz na styku trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego odsłonił w 2014 roku marszałek województwa Piotr Całbecki. Sztafeta turystyczna Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu województwa.

 

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

2 października 2023 r.

 

Brodnicka Grupa Rowerowa Zakręceni (fot. GLPK)Drużyny reprezentujące trzy województwa (fot. GLPK)Jeden z najmłodszych uczestników (fot. GLPK)Kujawsko-Pomorskie na rowery (fot. GLPK)Międzypokoleniowo (fot. GLPK)Młodzież z grupy rowerowej (fot. GLPK)Pamiątkowe zdjęcie (fot. GLPK)Piknik integracyjny w Konopatach (fot. Marcin Ostrowski  - Moje Działdowo)Powitanie uczestników na trójstyku (fot. Marcin Ostrowski  - Moje Działdowo)Promocja sieci Cittaslow (fot. GLPK)Rodzinna wyprawa do trójstyku (fot. GLPK)Stoisko GLPK z wydawnictwami (fot. GLPK)Stoisko promocyjne GLPK (fot. GLPK)Turniej wiedzowy - drużyna kujawsko-pomorska (fot. GLPK)Turniej wiedzy o regionach Koło TrójstykuUczestnicy sztafety pieszej (fot. GLPK)Uczestnicy sztafety rowerowej (fot. GLPK)Uczestniczy sztafety Razem do trójstyku (fot. Marcin Ostrowski-Moje Działdowo