Aktualności

Ślubowanie uczniów klas mundurowych, fot. Magdalena Dowchań dla BZDZ
Ślubowanie uczniów klas mundurowych, fot. Magdalena Dowchań dla BZDZ

Ślubowanie uczniów klas mundurowych

Ponad 400 uczniów klas pierwszych technikum mundurowego Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego złożyło w czwartek (28 września) ślubowanie na sztandar. Uroczystość, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się na terenie koszar 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy.

W uroczystościach na brygadowym placu apelowym wzięli udział uczniowie profilowanych klas mundurowych o specjalnościach: wojskowej, policyjnej oraz straży pożarnej. Przysięgę złożyło 420 kadetów z Bydgoszczy, Aleksandrowa Kujawskiego, Kołaczkowa, Chełmna, Ciechanowa oraz Mroczy.

 

– Cieszy mnie, że z każdym rokiem klasy mundurowe stają się coraz bardziej popularne. Szkoły, które utworzyły tak sprofilowane klasy, nie mają problemu z naborem uczniów. Wasz wybór od dawna nie kojarzy się już rówieśnikom wyłącznie z musztrą, z samoobroną, czy ewentualnie z ćwiczeniami na strzelnicy – zwrócił się do młodzieży wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

W swoim wystąpieniu wicemarszałek wyraził także nadzieję, że uczniom składającym ślubowanie uda się zrealizować marzenia o dalszej nauce, o ewentualnych studiach w mundurze i o dalszej służbie. Bo, jak powiedział: – Zarówno armia, jak i policja oraz pozostałe służby mundurowe potrzebują coraz więcej specjalistów najwyższej klasy. W zamian oferują stabilne zatrudnienie oraz jasne perspektywy awansu. I to powoduje, że coraz więcej młodych ludzi z zainteresowaniem spogląda na możliwość kształcenia się w szkołach z klasami mundurowymi.

 

– Dlatego młodzi przyjaciele, wykorzystajcie swoją szansę na zdobycie atrakcyjnego zawodu, który jednocześnie jest zaszczytną służbą dla dobra i bezpieczeństwa społeczeństwa. Pamiętajcie, aby pełnić ją z godnością i honorem – zaapelował na koniec wicemarszałek.

 

Uroczysta defilada przed trybuną honorową oraz złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym były ostatnim akcentem oficjalnej części wydarzenia, której oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

 

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu klasy II Szkoły Technicznej w Aleksandrowie Kujawskim oraz pokaz dynamiczny w wykonaniu grupy taktycznej Szkoły Technicznej w Ciechanowie.

Gabinet Marszałka

9 października 2023 r.