Aktualności

Mistrzostwa Świata Juniorów U20 w Lekkiej Atletyce w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Mistrzostwa Świata Juniorów U20 w Lekkiej Atletyce w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Wśród sportowych liderów

Kujawsko-Pomorskie należy do krajowych liderów pod względem liczby organizowanych imprez sportowych oraz ich uczestników. W ubiegłym roku w naszym regionie odbyło się ponad pół tysiąca tego rodzaju wydarzeń.

 

Według danych GUS w 2015 roku w Kujawsko-Pomorskiem odbyły się 522 imprezy sportowe (w 2014 było to 419 imprez). To znacznie powyżej średniej krajowej, która w ciągu minionego roku wyniosła 215 na województwo. Lepszy wynik zanotowano jedynie w województwie śląskim, w którym odbyło się 569 imprez. Tylko w Kujawsko-Pomorskiem i Śląskiem zorganizowano prawie co trzecią masową imprezę sportową w Polsce w 2015 roku.

 

Uczestnicy imprez sportowych stanowili ponad 80 procent uczestników wszystkich imprez masowych w województwie. W ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad półtora miliona osób, co daje nam czwartą lokatę w kraju (za województwami śląskim, mazowieckim i małopolskim). Więcej informacji na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Organizację dużych, średnich i lokalnych zawodów sportowych systematycznie wspiera Urząd Marszałkowski. W ramach ogłoszonego przez zarząd województwa konkursu skierowanego do organizacji pozarządowych kluby i stowarzyszenia sportowe otrzymały w tym roku pół miliona złotych na organizację 83 imprez – turniejów, biegów i Mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach (lista). Wśród tego rodzaju przedsięwzięć jest między innymi Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długodystansowych.

 

Tegoroczne marszałkowskie wsparcie trafiło też na organizację wielkich wydarzeń sportowych o znaczeniu międzynarodowym. Na przełomie marca i kwietnia w Bydgoszczy gościliśmy Mistrzostwa Świata w Karate Shotokan; w czerwcu w Toruniu odbyły się Mistrzostwa Europy w Szermierce, a w lipcu w Bydgoszczy gościliśmy Mistrzostwa Świata Juniorów U20 w Lekkiej Atletyce. Przed nami Akademickie Mistrzostwa Świata w strzelectwie sportowym w Bydgoszczy (październik), a także kolejna edycja Speedway Grand Prix na toruńskiej Motoarenie (październik).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2016 r.