Aktualności

Gala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Gala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Centrum Onkologii – wiodący ośrodek w Polsce (zdjęcia z gali jubileuszowej)

Marszałkowskie Centrum Onkologii w Bydgoszczy, najlepsza w kraju, wiodąca placówka leczenia nowotworów i druga najlepsza wśród wszystkich szpitali w Polsce, świętuje ćwierćwiecze istnienia. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się 3 kwietnia w Operze Nova, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącego sejmiku województwa Ryszarda Bobera, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy. W uznaniu zasług na polu publicznego lecznictwa i badań naukowych w dziedzinie medycyny centrum zostało odznaczone Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

– Pewien wybitny związany z naszym regionem lekarz pytany co decyduje o tym, czy dany szpital jest szpitalem dobrym, wskazał dwa czynniki – wyposażenie i kadry. Ja dodałbym jeszcze do tego organizację. Myślę o takim ułożeniu wszystkich struktur, mechanizmów i procesów w placówce, by całość w najlepszy możliwy sposób służyła pacjentowi. By pacjent – traktowany jak podmiot i partner –  to wiedział i czuł. Jeśli taki szablon przyłożymy do wojewódzkiego Centrum Onkologii w Bydgoszczy to odpowiedź może być tylko jedna – centrum jest szpitalem dobrym, a nawet znakomitym – czytamy w okolicznościowym adresie marszałka Piotra Całbeckiego.

Bardzo dobrą markę lecznicy potwierdzają badania jakości i oficjalne rankingi, placówka od lat utrzymuje się na ich szczytach. W ostatnim takim rankingu, opracowanym przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”, CO zostało uznane za najlepszy szpital onkologiczny w kraju i drugi najlepszy wśród wszystkich polskich lecznic.

Bydgoskie Centrum Onkologii jest jednym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce, współpracującym z ośrodkami naukowymi w całym świecie, wielkim specjalistycznym kombinatem leczniczym. Placówka stale się modernizuje, m. in. dzięki środkom samorządu województwa, stale modernizuje też standardy leczenia. Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Posiada już moduł leczenia raka piersi (z międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit), buduje moduł leczenia raka płuc i przygotowuje się do stworzenia takich  jednostki dedykowanych leczeniu nowotworów jelita grubego i prostaty. – Ośrodki narządowe to przyszłość leczenia onkologicznego – powiedział „Rzeczpospolitej” w grudniu 2018 dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski.

Centrum Onkologii było jednym z dwóch największych beneficjentów pierwszego etapu samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia, czyli naszego medycznego pakietu stulecia. Łączna wartość wszystkich związanych z tym projektów wyniosła blisko 100 milionów złotych. Jednym z tych projektów była budowa dedykowanego pacjentom i dochodzącym do zdrowia Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, z dwudziestopięciometrowym basenem pływackim, pierwszego takiego obiektu w Polsce.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

2 kwietnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 kwietnia 2019 r.

Gala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGala jubileuszowa Centrum Onkologii w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP