Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Supernowoczesny mammograf i aparat rezonansowy dla Włocławka i okolic

Włocławska filia regionalnego Centrum Onkologii otrzyma wkrótce cyfrowy mammograf i najnowszej generacji aparat do rezonansu magnetycznego. Wart blisko 6 milionów złotych wysokiej klasy sprzęt zastąpi wysłużoną aparaturę będącą obecnie na wyposażeniu ośrodka. Środki na zakup pochodzą z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Te zakupy bardzo wzmocnią zarówno zaawansowaną diagnostykę, jak i segment wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych we Włocławku, a to oznacza lepszą dostępność tego typu świadczeń dla mieszkańców tej części regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Filia CO we Włocławku dysponuje obecnie starym analogowym mammografem i wyeksploatowanym aparatem rezonansowym. Wymiana ich na sprzęt nowej generacji to konieczność – chodzi o skuteczność diagnostyki, bezpieczeństwo pacjentów i możliwość współpracy tych urządzeń z nowoczesnym sprzętem w CO w Bydgoszczy. Sprzęt będzie wykorzystywany do świadczenia usług medycznych na rzecz pacjentów bezpłatnie, w ramach kontraktu placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kierownictwo CO chce zdążyć z realizacją zakupu na przypadający w kwietniu jubileusz bydgoskiego ośrodka onkologicznego.

Bydgoskie marszałkowskie Centrum Onkologii jest obecnie drugim najlepszym szpitalem w Polsce i najlepszym szpitalem onkologicznym w kraju. Na szczycie rankingów utrzymuje się od lat. Placówka jest stale modernizowana, stale modernizuje też standardy leczenia. Była jednym z dwóch największych beneficjentów pierwszego etapu samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia, czyli naszego medycznego pakietu stulecia. Łączna wartość wszystkich związanych z tym projektów wyniosła blisko 100 milionów złotych. Jednym z nich była budowa dedykowanego pacjentom i dochodzącym do zdrowia Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, z dwudziestopięciometrowym basenem pływackim, pierwszego takiego obiektu w Polsce.

Obecnie CO skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Takie moduły to przyszłość leczenia onkologicznego. Posiada już moduł leczenia raka piersi (z międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit), buduje moduł leczenia raka płuc i przygotowuje się do stworzenia takich  jednostki dedykowanych leczeniu nowotworów jelita grubego i prostaty.

Zobacz też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

25 lutego 2019 r.