Aktualności

Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz Piecyk
Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz Piecyk

Wspólnie dla budowy obwodnicy Lubrańca

Województwo kujawsko-pomorskie, powiat włocławski oraz gmina Lubraniec będą wspólnie działać na rzecz budowy obwodnicy Lubrańca. Przedstawiciele trzech samorządów złożyli 21 lutego w Urzędzie Marszałkowskim podpisy pod listem intencyjnym w sprawie realizacji inwestycji. Budowa obwodnicy będzie częścią dużego projektu przebudowy 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 270 z Brześcia Kujawskiego do granicy województwa, realizowanej przy udziale środków z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

– Obwodnica Lubrańca poprawi komunikację w skali całego regionu, ale jej budowa to przede wszystkim ulga dla mieszkańców, a także ważne przedsięwzięcie dla rozwoju miejscowości, przy której przebiega – mówi marszałek Piotr Całbecki – Po zakończeniu inwestycji zatłoczony dziś odcinek trasy wojewódzkiej przebiegający przez Lubraniec zostanie przejęty przez samorząd gminny i stanie się piękną aleją służącą dalszemu rozwojowi tego wspaniałego miasta.

 

Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Trasa o długości około 5,3 kilometra otrzyma parametry techniczne drogi klasy G o nośności do 10 ton na oś. Droga będzie miała szerokość 7 metrów, zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra.  Na trasie powstanie most na Zgłowiączce a także dwa ronda. Gmina Lubraniec zobowiązuje się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupu gruntów niezbędnych do realizacji inwestycji, podobnie jak powiat włocławski nieodpłatnie przekaże też grunty inwestorowi. Inwestycja znajduje się w tej chwili na ostatnim etapie przygotowywania dokumentacji. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w przyszłym roku.

 

Budowa obwodnicy Lubrańca będzie częścią większej inwestycji samorządu województwa, w ramach której planowana jest gruntowana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 270 na około 30-kilometrowym odcinku z Brześcia Kujawskiego przez Izbicę Kujawską do granicy województwa. Zadanie sfinansujemy w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj” planowane jest jeszcze w tym roku.

 

– Droga nr 270 to kolejna duża inwestycja na terenie powiatu włocławskiego. Planowana w jej ciągu obwodnica Lubrańca będzie się krzyżowała z trzema drogami powiatowymi, a także przebiegiem dawnej kolejki wąskotorowej – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa – Wkrótce ruszymy z kolejnymi ważnymi projektami drogowymi – w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mamy zarezerwowane na ten cel kolejne około 40 milionów złotych. Zachęcam samorządowców do udziału w tych przedsięwzięciach.

 

W uroczystości podpisania listu intencyjnego wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wicestarosta powiatu włocławskiego Marek Jaskulski, członek zarządu powiatu włocławskiego Tomasz Jezierski, burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński oraz jego zastępca Marek Góreczny. 

 

– Obwodnica Lubrańca skróci i umożliwi dojazd do brzeskiej strefy gospodarczej, jest też istotna dla bezpieczeństwa mieszkańców Lubrańca – powiedział burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński.

 

– Lubraniec otrzyma drogę, która udrożni przejazd przez to miasteczko. Nie ukrywam, że w ostatnim czasie na skutek budowy autostrady i towarzyszących jej zjazdów, a także pewnego boomu gospodarczego w naszym powiecie dużo się dzieje. Dlatego inwestycje komunikacyjne są bardzo ważne, zwłaszcza w skali dróg wojewódzkich – powiedział wicestarosta powiatu włocławskiego Marek Jaskulski.

 

Treść listu intencyjnego

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 lutego 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2018 r.

 

Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca, fot. Łukasz Piecyk