Aktualności

Wspólne kolędowanie przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wspólne kolędowanie przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wspólne kolędowanie przed Urzędem Marszałkowskim

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Przed Urzędem Marszałkowskim zapanował iście świąteczny nastrój. W niedzielę (17 grudnia)  podczas kolędowania z marszałkiem Piotrem Całbeckim wspólnie rozświetliliśmy choinkę. Na odwiedzających czeka tu bożonarodzeniowa szopka, a odliczanie do świąt ułatwia kalendarz adwentowy na froncie urzędu.

 

Święta to czas, w którym wspólne spotkania odbywają się w wyjątkowej atmosferze. Boże Narodzenie ma tylko wtedy sens, gdy ludzie spotkają się, troszczą o siebie i wybaczają. Wszystkim mieszkańcom regionu, tym małym i tym dużym, życzę świąt pełnych radości i uśmiechu – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

W roku 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika dziś spod pomnika Kopernika wyruszył pochód w kierunku Urzędu Marszałkowskiego. Na placu przed siedzibą władz samorządowych zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu orkiestry dętej ze Świecia, Macieja Tachera i Sary Pach. W namiocie przed budynkiem wspólnie z marszałkiem można było upiec pierniki według jego receptury. Świąteczne pierniki marszałka

 

Sporo atrakcji czekało na dzieci i ich opiekunów wewnątrz urzędu. Podczas warsztatów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu dzieci pod okiem artystów przygotowały wyjątkowe ozdoby świąteczne. Najmłodsi bawili się podczas spektakli z Elfem w roli głównej i mieli okazję wykonać wspólne zdjęcia z Świętym Mikołajem. Malowanie buziek, brokatowe tatuaże, konkursy z nagrodami – to wszystko czekało na uczestników.

 

Punktem kulminacyjnym świętowania było wspólne włączenie lampek na choince. Dziś wieczorem choinka w pełnej krasie rozbłysła tysiącem kolorowych świateł i ozdób.

 

Nasze świąteczne drzewko to potężny świerk pospolity (Picea abies) z zasobów Lasów Państwowych zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję w Toruniu. W wyborze tegorocznej choinki w raciniewskim lesie marszałkowi towarzyszyły dzieci z gminy Unisław.

 

Zobacz Wybraliśmy świąteczne drzewko

 

Tradycyjnie przed siedzibą samorządowych władz województwa pojawiła się już także bożonarodzeniowa szopka przygotowana przed przeszło dekadą przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wnętrze szopki przedstawia Świętą Rodzinę, Trzech Królów i zwierzęta, a także wizerunki świętego Stanisława Kostki, świętej Teresy z Lisieux oraz błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego. Rzeźby powstały pod kierunkiem artysty Lecha Kasprzykowskiego. Zobacz też

 

Wraz z rozpoczęciem adwentu front Urzędu Marszałkowskiego ozdobił kalendarz adwentowy. Więcej informacji o naszych świątecznych atrakcjach wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2023 r.