Aktualności

Współczesna architektura Estonii w Toruniu

Współczesna architektura Estonii w Toruniu

Nowoczesną architekturę Estonii można oglądać na wystawie fotograficznej w toruńskiej siedzibie Fundacji Tumult. Zwiedzający poznają współczesne budownictwo zaprojektowane przez młodą generację architektów.

 
Ekspozycja „Transformacje we współczesnej architekturze estońskiej” ukazuje trendy architektury w tym nadbałtyckim kraju, w którym nowe obiekty łączą się ze starymi, a współczesna architektura starannie wpisuje się w kontekst historyczny.
Na zdjęciach obejrzymy m.in. budynki znajdujące się w dzielnicy Rotermann w Talinie, która jest dobrym przykładem estońskiej architektury. Stanowi ona harmonijny przykład planowania urbanistycznego, w którym w śmiały i nowatorski sposób zestawiono obok siebie dziedzictwo kulturowe i architekturę współczesną. Przedstawione na zdjęciach obiekty doczekały się realizacji w czasach rozkwitu estońskiej gospodarki w latach 2000-2008. Zaliczamy do nich m.in. budynek uniwersytetu w Narwie, odrestaurowany port hydroplanów zbudowany jako część Morskiej Twierdzy Piotra Wielkiego oraz  synagogę w Talinie. Ten świeży, nowoczesny, inteligentny język młodej generacji ciągle charakteryzuje współczesny krajobraz Estonii.  
Architekci projektując nowe budynki, a także rozbudowując istniejące, starają się nawiązywać do kontekstu historycznego i w jak najmniejszy sposób ingerować w otaczającą tkankę miejską. Ich praca jest doceniana w kraju, a także na arenie międzynarodowej.
Ekspozycja odwiedziła do tej pory takie miasta jak: Toronto, Paryż, Londyn i Helsinki. W Toruniu wystawa w siedzibie Fundacji Tumult przy Rynku Nowomiejskim 28 będzie otwarta codziennie do 12 marca.
 
 
Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Toruniu
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

6 marca 2015 r.