Aktualności

Wspieramy spółki wodne

Wspieramy spółki wodne

Trwa nabór wniosków o wsparcie dla spółek wodnych z naszego regionu w zakresie utrzymywania wód i urządzeń wodnych. W tym roku zarząd województwa przeznaczył na ten cel 1,1 miliona złotych.

 

– Województwo kujawsko-pomorskie co roku wspiera działalność spółek wodnych, będących jednymi z najstarszych organizacji rolniczych w Polsce. Pieniądze trafią między innymi na renowację obiektów i urządzeń melioracyjnych, zakupy materiałów i usług – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nabór wniosków trwa do 20 marca. Więcej informacji tutaj.

 

Dziś mamy w województwie kujawsko-pomorskim 224 spółki wodne, które, które utrzymują sieci melioracyjne o łącznej długości około 60 tysięcy kilometrów. Tworzą je zrzeszeni rolnicy, ale także instytucje, które dbają o stan techniczny sieci melioracyjnej, w tym rowów i rurociągów, zapobiegając w ten sposób zagrożeniom powodziowym i utrzymując zdolność produkcyjną pól.

 

Wśród innych wspieranych przez Urząd Marszałkowski przedsięwzięć, których celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców regionu, są także przebudowy i modernizacje wałów przeciwpowodziowych. W latach 2010–2014 na realizację tego rodzaju projektów przeznaczono w sumie 95,3 mln zł, co pozwoliło zmodernizować 36,6 km tych budowli. Więcej na ten temat tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 marca 2015 r.