Aktualności

Koncert Marszałkowski w ramach festiwalu Probaltica 2019 w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/ tarantoga.pl dla UMWKP
Koncert Marszałkowski w ramach festiwalu Probaltica 2019 w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/ tarantoga.pl dla UMWKP

Wspieramy kulturalne projekty pozarządówek

Festiwale muzyczne i koncerty, przeglądy twórczości filmowej, warsztaty teatralne i radiowe, wystawy malarskie – milion złotych z budżetu województwa trafiło w tym roku na organizację w naszym regionie 84 różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Realizacja imprez uzależniona jest od aktualnej sytuacji epidemicznej.

– Kultura to nieodłączny element każdego społeczeństwa. Dostarcza nam wyjątkowych emocji, prowadzi do rozwoju osobistego, dzięki niej tworzona jest wspólnota między ludźmi. Jesteśmy dumni, że jako samorząd województwa możemy wspierać  wyjątkowe przedsięwzięcia kulturalne, które sprawiają, że nasz region staje się jeszcze piękniejszy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach konkursu na wykonanie zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego środki trafiły na organizację między innymi licznych koncertów, festiwali i konkursów.

Wśród dofinansowanych wydarzeń znalazły się 19. Bydgoszcz Jazz Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu, 28. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2021 Języki Morza w Toruniu, XII Paderewski Piano Academy w Bydgoszczy, 14. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” w Lipnie, Ogólnopolski Festiwal „Brodnicka Uczta Teatralna”, Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN 2021 w Grudziądzu, Święto Twierdzy Chełmno 2021 i XIII Organowego Koncertu przy Świecach w Nieszawie.

Urząd Marszałkowski wspiera realizację projektów organizacji pozarządowych w dziedzinach: kultury, sportu, rozwiązywania problemów uzależnień, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, turystyki oraz działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W puli środków, które trafią do NGO na te działania w 2021 roku jest blisko 4,6 mln złotych, które zostaną rozdysponowane w ramach 17 konkursów.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 kwietnia 2021 r.