Aktualności

Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy
Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Zmodernizowaną drogą z Łabiszyna do Barcina

Ponad dziewięciokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 254 pomiędzy Łabiszynem a Barcinem w powiecie żnińskim zostanie gruntownie zmodernizowany. To kolejny etap przygotowań do przebudowy tej trasy. Wczoraj (20 kwietnia) odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji o wartości 32,6 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 48 mln zł.

 

Inwestycje drogowe to temat budzący najwięcej emocji i oczekiwań społeczności. Cieszę się, że podpisaliśmy dziś kolejną umowę na modernizację drogi wojewódzkiej. To już drugi etap przebudowy trasy pomiędzy Barcinem a Brzozą. Dzięki realizacji inwestycji znacznie poprawi się bezpieczeństwo użytkowników oraz mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż tej drogi  – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Podczas spotkania on-line, z udziałem przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego i radnego województwa Tadeusza Pogody, umowę na realizację inwestycji podpisali dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski (ZDW jest inwestorem przedsięwzięcia) i Mateusz Antoniak, kierownik projektów wykonawcy inwestycji spółki Drogomex z Pruszkowa (województwo mazowieckie).

 

Droga wojewódzka nr 254 zostanie rozbudowana na długości 9,1 km w oparciu o wcześniej przygotowaną koncepcję. Zakłada ona między innymi wzmocnienie jezdni do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś, co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek. W miejscowościach Kania i Augustowo planowane są wysepki, które poprawią bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zredukowania prędkości. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone, dobudujemy także zatoki autobusowe. Na całej trasie planowane jest ułożenie tzw. „cichej nawierzchni”, która ograniczy hałas o kilka decybeli. Na koniec droga zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe.

 

Zakończenie prac budowlanych o wartości ponad 32,5 mln zł planowane jest za dwa lata. Szanowany koszt całego przedsięwzięcia (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją ) to 47,9 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Po odbiorach przebudowana droga będzie objęta 7-letnią gwarancją. Planowane są również dalsze etapy prac w kierunku drogi krajowej nr 15.  

 

Jesienią ubiegłego roku zleciliśmy zaprojektowanie i przebudowę odcinka z Brzozy do Łabiszyna. Ta inwestycja pochłonie prawie 46 mln zł. Trwają zaawansowane prace projektowe i badania geotechniczne gruntu. Więcej informacji.

 

Droga nr 254 łącząca Brzozę w powiecie bydgoskim z miejscowością Wylatowo ma długość 54 kilometrów. Przebiega przez pięć gmin: Nowa Wieś Wielka, Łabiszyn, Barcin, Dąbrowa i Mogilno oraz trzy powiaty: bydgoski, żniński i mogileński. Jest jedną z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1 700 kilometrów, z czego w powiecie żnińskim znajduje się blisko 90 kilometrów. 

 

Modernizacja drogi 254 w liczbach:

  • 9,1 km to długość odcinka drogi wojewódzkiej nr 254, który zostanie przebudowany pomiędzy Łabiszynem a Barcinem
  • 32,6 mln zł to koszt prac budowlanych
  • 47,9 mln zł to szacowany koszt całej inwestycji (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją)
  • 22 miesiące potrwają prace projektowo-budowlane.

 

Wydatki na inwestycje drogowe

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych przeznaczył środki o łącznej wartości 740 mln złotych. Zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji w perspektywie kolejnych 2 lat. Z listą modernizowanych i budowanych dróg, ścieżek rowerowych, rond, obwodnic i mostów można się zapoznać tutaj.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 kwietnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2021 r.

 

Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej numer 254 na trasie Łabiszyn-Barcin, fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w BydgoszczyMapka