Aktualności

Przygotowana porcja obiadowa zapakowana na wynos w Bistro Katarzynka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wsparcie dla gastro i fitness – trwa weryfikacja wniosków

Pół tysiąca wniosków o granty na utrzymanie miejsc pracy złożyli przedsiębiorcy branż gastronomicznej i fitness, którzy ubiegają się o dedykowane wsparcie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Pieniądze znajdą się na kontach firmowych jeszcze w grudniu.

 

– Nie możemy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi. Mając na względzie sytuację firm i ich pracowników, biorąc pod uwagę zagrożenia egzystencjalne wielu rodzin, zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw sygnalizowanym przez te środowiska oczekiwaniom. Dziękuję współpracującym z nami przedstawicielom obu branż za to, że pomogli nam stworzyć warunki naboru pod te oczekiwania – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Urząd Marszałkowski w błyskawicznym tempie przygotował warunki dwóch naborów wniosków (1-7 grudnia i 9-10 grudnia). W drugim z nich, po sygnałach od zainteresowanych środowisk, rozszerzyliśmy możliwość ubiegania się o granty także na te przedsiębiorstwa, które faktycznie prowadzą działalność gastronomiczną lub ośrodek budowania formy, choć w rejestrach przedsiębiorstw (CEIDG, KRS, REGON) nie wskazały ich jako działalności przeważającej. Łącznie w dwóch naborach złożono 500 wniosków, trwa ich weryfikacja, prosimy też przedsiębiorców o uzupełnienie dokumentacji.    

 

Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy, wyłącznie dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw, to zapowiadane wcześniej przez marszałka Piotra Całbeckiego dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy.

 

Umowy o wsparcie będą podpisywane w pięciu lokalizacjach: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. 

 

 

Wsparcie dla przedsiębiorstw branż gastronomicznej i fitness jest elementem wartego 910 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Pakiet finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 grudnia 2020 r.