Aktualności

Podpisanie listów intencyjnych ws Filharmonii Kujawskiej i Energii Włocławka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie listów intencyjnych ws Filharmonii Kujawskiej i Energii Włocławka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Włocławek stawia na kulturę

Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść spotkali się we wtorek(26 marca) z dziennikarzami lokalnych mediów podczas podpisania listów intencyjnych dotyczących działań na rzecz powstania nowej marszałkowskiej instytucji kulturalno-edukacyjnej oraz budowy Filharmonii Kujawskiej we Włocławku. Gospodarzem spotkania były samorządowe władze miasta.

 

– Włocławek jest miastem z potencjałem, który należy wykorzystać – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Jestem przekonany, że obie instytucje spełnią oczekiwania zarówno włocławian jak i mieszkańców całego regionu oraz odwiedzających Kujawy turystów.

 

Rewitalizacja obiektu i powołanie do życia Energii Włocławka – funkcjonującej tu instytucji kulturalno-edukacyjnej – to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Włocławka. Dziewiętnastowieczny kompleks budynków przy ulicy Brzeskiej 1/3 zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, innowacyjnej edukacji i wydarzeniach artystycznych. – Chcemy, aby było to miejsce atrakcyjne zarówno dla młodych, jak i starszych – nie zabraknie ani kreatywnych instalacji multimedialnych, ani tradycyjnych eksponatów – podkreślił gospodarz województwa. Misją powołanego do życia ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy przyrodniczej i technicznej.

 

Ośrodek będzie jednym z czterech oddziałów powołanego w grudniu 2022 marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji. (Pozostałe trzy to koordynujące działalność dydaktyczną astrobaz w całym regionie Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu oraz powstający w historycznym budynku dawnego Młyna Górnego grudziądzki Młyn Energii i przyszłe Centrum Kultury i Edukacji Energia Inowrocławia.)

 

Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Włocławka Marek Wojtkowski złożyli także podpisy pod listem intencyjnym w sprawie utworzenia Filharmonii Kujawskiej. Koncepcja działalności instytucji zostanie wypracowana przez grupę ekspertów złożoną z przedstawicieli układających się stron, a środki na realizację inwestycji pochodzić będą m.in. z naszego nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2024 r.