Aktualności

Wiosną rozpocznie się budowa ronda na połączeniu dróg wojewódzkich nr 559 i 541, fot. Szymon Zdzibło/Tarantoga.pl
Wiosną rozpocznie się budowa ronda na połączeniu dróg wojewódzkich nr 559 i 541, fot. Szymon Zdzibło/Tarantoga.pl

Wkrótce budowa ronda w Kamieniu Kotowym

Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z Płockiem. Drogowcy poszerzają jezdnię, wkrótce ruszy też budowa ronda w Kamieniu Kotowym oraz pierwszych odcinków ścieżki  pieszo-rowerowej.

 

Przebudowa 22 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa to jedna z dużych inwestycji realizowanych na drogach województwa kujawsko-pomorskiego. Urząd Marszałkowski przeznaczył na prace budowlane 59 milionów złotych. Zadanie finansujemy w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Roboty prowadzi firma Eurovia.

 

W pierwszej kolejności drogowcy rozpoczęli modernizację blisko 5-kilometrowego odcinka od miejscowości Jasień przez Kamień Kotowy do granicy województwa. W trakcie robót konieczne było zlecenie dodatkowych prac związanych ze złym stanem podbudowy. Do projektu wprowadzono też dodatkowe rozwiązania poprawiające odwodnienie przyległych terenów.

 

Po przerwie wymuszonej przez ujemne temperatury tempo robót na odcinku od Kamienia Kotowego do granicy województwa znów przyspieszy. Ekipy budowlane dokończą rozbiórkę starej konstrukcji drogi, wykonają przepusty drogowe i przejścia dla małych zwierząt oraz przystąpią do wykonania stabilizacji i dolnych warstw podbudów.

 

Równolegle prowadzone będą roboty drogowe na odcinku Jasień-Kamień Kotowy, tak aby szybko przywrócić ruch dwoma pasami ruchu po nowo ułożonych warstwach bitumicznych. Wiosną rozpocznie się także budowa ronda na połączeniu dróg nr 559 i 541. Zastąpi ono niebezpieczne skrzyżowanie, na którym wcześniej dochodziło do wypadków i kolizji.

 

Na pozostałym odcinku w kierunku Lipna rozbiórka starej konstrukcji drogi, która wymusi z zamknięcie trasy dla ruchu, będzie możliwa po zakończeniu podstawowych prac pomiędzy miejscowościami Jasień i Kamień Kotowy. Zakres robót na odcinku pomiędzy Lipnem i miejscowością Wierzbick zakłada wzmocnienie konstrukcji jezdni i poszerzenie jej do 7 metrów. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy, zatoki autobusowe oraz bezpieczniejsze skrzyżowania. Główne prace na tym odcinku będą prowadzone latem. Zakończenie wszystkich robót planowane jest za pół roku. 

 

W ubiegłym roku samorząd województwa uruchomił kilka innych inwestycji drogowych finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego, na których trwają zaawansowane prace.

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
  • z Brześcia do Kowala (nr 265),
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548),
  • z Tucholi do Świecia (nr 240),

 

Czytaj też: Wojewódzkie inwestycje drogowe

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

13 marca 2018 r.