Aktualności

Ubiegłoroczny kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Ubiegłoroczny kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W wielkanocnym klimacie

Przedświąteczne wielkanocne kiermasze i warsztaty plastyczne to już coroczna tradycja w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, a także Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Na spotkania zapraszamy w weekend (17-18 marca).

 

Rodzinne warsztaty zdobienia jajek i  wyrobu palm z krepy to sobotnia (17 marca) propozycja Muzeum Etnograficznego. Uczestnicy spotkania będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się tradycyjnych technik zdobniczych od twórców ludowych z Kurpiów. Elżbieta Prusaczyk i Józef Pokora pokażą jak tworzyć wielobarwne pisanki zdobione woskiem. Czesława Kaczyńska i Marianna Pokora zaprezentuje sztukę wykonywania innych wielkanocnych ozdób: kwiatów i palemek z krepy. Muzeum prosi o przyniesienie na warsztaty ugotowanych jaj i wydmuszek.

 

Dzień później (niedziela, 18 marca) na tydzień przed Niedzielą Palmową do Muzeum Etnograficznego zjadą liczni twórcy ludowi z całej Polski, a także Ukrainy i Litwy. W godzinach 10-15 na ponad 100 stoiskach prezentować będą własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych i bogatych straganach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami, szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich, nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek. Więcej o wydarzeniach w Muzeum Etnograficznym.

 

Na wielkanocny kiermasz w niedzielę (18 marca) zaprasza również Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, który odbędzie się w budynku Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6. Wśród wystawców znajdą się twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz rękodzielnicy z Aleksandrowa Kujawskiego, Inowrocławia, Izbicy Kujawskiej, Kowala, Torunia, Włocławka i wielu innych miejscowości. Na stoiskach pojawią się ozdoby kojarzone ze świętami Wielkiejnocy, np. tradycyjne palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, robione na szydełku, koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”; baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, drewna. Więcej na stronie muzeum.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2018 r.