Aktualności

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj Kuras
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj Kuras

Wizyta ambasadora Japonii

W poniedziałek (6 marca) marszałek Piotr Całbecki podjął w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu ambasadora Japonii Shigeo Matsutomi. To pierwsza wizyta tego dyplomaty w naszym regionie. Tematem spotkania były związki naszego regionu z Japonią i możliwości zacieśnienia dotychczasowej współpracy.

 

– Sądzę, że nasze spotkanie zaowocuje dalszym rozwojem dobrych relacji. Wielu inwestorów z Japonii inwestuje w naszym regionie, nie tylko w strefie w Łysomicach. Rośnie też ruch turystyczny, zarówno jeśli chodzi o Japończyków odwiedzających Polskę, jak i naszych rodaków podróżujących do Japonii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

– Z panem marszałkiem rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej, turystycznej i kulturalnej – powiedział po spotkaniu ambasador Shigeo Matsutomi – Po raz pierwszy usłyszałem, że województwo kujawsko-pomorskie jest związane z postacią Fryderyka Chopina, którego Japończycy bardzo kochają. To interesująca wiadomość dla agencji turystycznych, które rozwijają ofertę turystyczną związaną z postacią kompozytora.

 

Shigeo Matsutomi pracuje w służbie zagranicznej Japonii od 1978 roku. Funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Japonii w Polsce pełni od lutego 2016 roku. Wcześniej reprezentował swój kraj w Izraelu. Podczas wizyty na Kujawach i Pomorzu dyplomacie towarzyszy Emi Horiuchi, II sekretarz, dyrektor wydziału informacji i kultury Ambasady Japonii.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie już od 2010 roku realizuje program wymiany kulturalnej z Japonią. Dzięki tej współpracy już 6. młodych muzyków wystąpiło przed japońską publicznością w najlepszych tokijskich salach koncertowych, a słuchacze w Toruniu, Bydgoszczy oraz Brukseli mieli okazję wysłuchać Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz jazz-bandu ElJazz pod batutą Maestro Mitsuyoshi Oikawy.

 

 

Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 marca 2017 r.

 

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i ambasadora Shigeo Matsutomi, fot. Mikołaj Kuras