Aktualności

Ruiny zamku w Bobrownikach nad Wisłą, fot Pachphoto
Ruiny zamku w Bobrownikach nad Wisłą, fot Pachphoto

Wisła w liczbach

W regionie obchodzimy Rok Rzeki Wisły. Kujawsko-pomorski odcinek rzeki liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W dorzeczu Wisły leży koło 80 procent powierzchni województwa.

 

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, nad Królową Polskich Rzek leży 11 z 52 miast województwa kujawsko-pomorskiego. To cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe. Obszar nadwiślańskich miast to w sumie 513 kilometrów kwadratowych (powierzchnia pozostałych ośrodków miejskich to 316 kilometrów kwadratowych). Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70 procent ludności miejskiej województwa.

 

Infografika z okazji Roku Rzeki Wisły przygotowana przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

 

Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę i województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych: E40 – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu. Samorząd województwa działa na rzecz rewitalizacji tych ważnych szlaków wodnych, zabiegamy tez o przywrócenie masowego transportu towarów Wisłą.

 

Wodny transport śródlądowy to niższe koszty. Odległość na jaką można przewieźć tonę ładunku, przy tym samym nakładzie energii wynosi w przypadku ciężarówki – 100 km, kolei – 300 km, barki – 370 km. Masowy przewóz towarów Wisłą to także mniej ciężkich samochodów na drogach: jedna barka z 72 kontenerami odprawiana codziennie z portu w Gdańsku oznaczałaby 15 tysięcy tirów mniej na drogach w ciągu roku. Jeśli inwestycja w użeglowienie Wisły doszłaby do skutku, w przyszłości można by mówić nawet o około 10-15 mln ton ładunków rocznie przewożonych w ten sposób. Jedna złotówka zainwestowana w śródlądowe drogi wodne może dać od 4 do 6 złotych zysku. Promując ten środek transportu w kwietniu zorganizowaliśmy rejs promocyjno-badawczy, w ramach którego załadowana kontenerami barka pokonała 450-kilometrowy odcinek Wisły, odwiedzając po drodze między innymi Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Toruń i Włocławek (więcej).

 

Wisła może też być atrakcyjnym celem turystycznych wypadów. Wzdłuż całego kujawsko-pomorskiego odcinka Wisły, po obu jej brzegach biegnie Wiślana Trasa Rowerowa, czyli liczący w sumie 450 kilometrów szlak turystyczny dla miłośników dwóch kółek. Długość prawobrzeżnej części szlaku wynosi 212 km, lewobrzeżnej – 238 km (więcej). Na wiślanej trasie w naszym regionie położone też są dwa parki krajobrazowe: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.

 

W sobotę (12 sierpnia) we Włocławku rozpocznie się współorganizowany przez samorząd województwa  Festiwal Wisły, który w kolejnych dniach odwiedzi Ciechocinek (13 sierpnia) i Toruń (14-15 sierpnia). Więcej na festiwalwisly.pl

 

Czytaj też: Nad wodę na Kujawy i Pomorze

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 sierpnia 2017 r.