Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Węzeł Toruń Miasto gotowy

BiT City finiszuje. Kolejną zakończoną już inwestycją z tej grupy koordynowanych przez samorząd województwa projektów transportowych jest budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym Toruń Miasto. Od 7 października korzystają z niego pasażerowie.

 

Idea węzła przesiadkowego jest prosta: wygoda pasażerów, którzy pod dachem, w przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla nich, mogą się przesiąść z jednego środka komunikacji na inny. Kluczową częścią węzła Toruń Miasto jest zadaszona kładka dla pieszych nad ul. Traugutta, łącząca przebudowany w europejskim standardzie przystanek tramwajowy z dworcem kolejowym, wyposażona w trzy windy osobowe, które czynią to rozwiązanie funkcjonalnym także dla osób z trudnościami w poruszaniu się, rodzin z dziećmi i podróżnych z większym bagażem ręcznym. Podest i schody zostały pokryte antypoślizgową granitową nawierzchnią.

 

Uzupełnieniem są parkingi, na których urządzono miejsca postojowe dla aut i rowerów.

 

BiT City jest koordynowanym przez samorząd województwa kompleksowym przedsięwzięciem zmierzającym do transportowego zintegrowania aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Obejmujący wiele powiązanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji – od modernizacji dworców i torowisk poprzez zakup taboru i budowę platform przesiadkowych po stworzenie całkiem nowej linii tramwajowej do bydgoskiej dzielnicy Fordon – unikatowy projekt łączy kolej i systemy komunikacji publicznej obu miast. Wartość wszystkich przedsięwzięć z tej grupy to ponad miliard złotych, wszystkie zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

 

Podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia węzła samorząd województwa reprezentował członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. 

 

Czytaj też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 października 2015 r. 

 

Fot. Mikołaj Kuras Fot. Mikołaj Kuras Fot. Mikołaj Kuras Fot. Mikołaj Kuras Fot. Mikołaj Kuras