Aktualności

Imprezy z cyklu ,,Wieś na weekend'' to dobra zabawa i okazja do wspólnego spędzenia czasu, fot. Andrzej Goiński
Imprezy z cyklu ,,Wieś na weekend'' to dobra zabawa i okazja do wspólnego spędzenia czasu, fot. Andrzej Goiński

Wesoło i rodzinnie w Luszkowie i Topolnie

Już w najbliższy weekend (10-11 września) w powiecie świeckim odbędą się kolejne rodzinne imprezy w ramach projektu ,,Wieś na weekend”. Zapraszamy do Luszkowa na Otwarcie Mennonickiego Szlaku Kulinarnego i do Topolna na Piknik w stuletnim sadzie. Urząd Marszałkowski wspiera finansowo organizację obu wydarzeń.

 

Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach ,,Wsi na weekend”. To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków i tradycji, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Otwarcie Mennonickiego Szlaku Kulinarnego w Dolinie Dolnej Wisły, Luszkowo (powiat świecki)

Podczas dwudniowej (10-11 września) imprezy będzie można przede wszystkim poznać smaki kuchni mennonickiej oraz spiżarni menonitów, a także dziedzictwo kulturowe, zwyczaje, muzykę i taniec Menonitów w Dolinie Dolnej Wisły, a to wszystko w klimacie nadwiślańskiej mennonickiej chaty w Luszkowie. W programie festynu między innymi pokazy kulinarne, warsztaty, a także spektakl Teatru Janek Wędrowniczek. Będzie można spróbować samodzielnego przyrządzenia dań kuchni mennonickiej według tradycyjnych receptur czy smażenia powideł. W programie również zabawy w plenerze i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Piknik odbędzie się 10 września (sobota) w godz. 13-20 i 11 września (niedziela) w godz. (14-17) przy zabytkowej chacie w Luszkowie (gmina Pruszcz). Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Inicjatywa dla Rozwoju Kujaw i Pomorza. Więcej informacji na fanpage’u wydarzenia na Facebooku.

 

Piknik w Stuletnim sadzie w Topolnie (powiat świecki)

Towarzystwo Rozwoju Gminy Pruszcz zaprasza 11 września do Topolna  (gmina Pruszcz) na Piknik w stuletnim sadzie. W nadwiślańskim klimacie, wśród łąk i stuletnich jabłoni czekać będą na uczestników liczne atrakcje. W programie prelekcje, pokazy i konkursy kulinarne z jabłkiem w roli głównej. Czynne będzie także otwarte stoisko informacyjne, gdzie będzie można dowiedzieć jak prowadzić sad metodami ekologicznymi. Będzie można także spróbować swoich sił w biegu po złote jabłko na dystansie 10 km. Nie zabraknie również stoisk z produktami lokalnymi i rękodziełem. W programie również występy artystyczne, między innymi Regionalnej Akademii Piosenki oraz Chóru Seniora Retro.

 

„Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


 
22 czerwca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja 8 września 2016 r.