Aktualności

Wernisaż w Wozowni

Wernisaż w Wozowni

Kserograficzne odbicie ludzkiego ciała, pokój z przełomu lat 80 i 90 oraz sztuka jako gra to tematy wystaw, które zostaną otwarte w Galerii Wozownia 13 marca (piątek). Początek wernisażu planowany jest na godzinę 18.

 

Galeria zaprezentuje wystawę prac Agnieszki Grodzińskiej zatytułowaną „Ostre światło w lekkim cieple”. Artystka postanowiła dokonać autoprezentacji ludzkich ciał, gdzie nośnikiem stały się wydruki kserograficzne. Części ciała, takie jak plecy, nogi, brzuch, pośladki zostają na odbiciach powiększone, co jednocześnie wzmaga poczucie zapośredniczenia obrazu, a także ingeruje w obszar naszego widzenia wydruku. Tytuł wystawy nakierowuje w stronę niezwykłej relacji pomiędzy ciałem a maszyną kserograficzną: oba wytwarzają ciepło, choć każde z nich czyni to z odmiennych powodów.

 

„Słońce nad Lehistanem” to tytuł wystawy autorstwa artysty ukrywającego się pod pseudonimem Marcelo Zammenhoff. Jedno z pomieszczeń Wozowni zostanie zaaranżowane na podobieństwo typowego pokoju mieszkalnego z przełomu lat 80 i 90, z telewizorem kineskopowym, który nadaje program złożony wyłącznie ze starych fragmentów prognozy pogody. Obecnie przestrzenie mieszkalne sprzed 20 lat są przedmiotem kpin i symbolem złego gustu. Spojrzenie artysty na pokój z telewizorem pokazującym w złej jakości złą prognozę oraz dodatkowo umieszczoną niezwykle jasną żarówkę, która imituje słońce, daje możliwość na odbycie sentymentalnej podróży w głąb polskości i przemian w sposobie jej potocznego definiowania.

 

Pokazany zostanie także projekt „Świat jest w grze” autorstwa Łukasza Prusa-Niewiadomskiego. Na jego program składają się wideoinstalacje, w których artysta stara się ukazać emocje w stanach różnorodnych doznań. W ten sposób sztuka staje się wyrazem gry prowadzonej przez performera zarówno z samą sobą, ale też z widzem czy maszyną. Wygrana w tej grze jest nieodzowną koniecznością i dlatego artysta pozostaje jej wierny do samego końca.

 

Wszystkie trzy wystawy będą prezentowane do 12 kwietnia 2015 r.

 

Galeria Wozownia jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 marca 2015 r.