Aktualności

Sesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Sesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Welconomy Forum w Toruniu

Z udziałem reprezentantów świata nauki, biznesu i polityki oraz zagranicznych gości odbywało się w dniach 21-22 czerwca w Toruniu forum gospodarcze Welconomy, wydarzenie o ustalonej marce, na które tradycyjnie przybywa do naszego regionu wiele wybitnych osobistości. Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski uczestniczyli w ceremonii otwarcia i sesji inauguracyjnej, poświęconej wpływowi pandemii na sytuację społeczno-gospodarczą w kraju u na świecie.

 

W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki nawiązał m.in. do naszego regionalnego pakietu antykryzysowego, będącego programem przeciwdziałania epidemii covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Pakiet, z budżetem 910 milionów złotych, uruchomiliśmy praktycznie natychmiast po ogłoszeniu pandemii. Pozwolił uniknąć zapaści w kluczowych w tej sytuacji dziedzinach – służbie zdrowia, instytucjach wsparcia społecznego i  gospodarce. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. mikrogranty inwestycyjne i obrotowe oraz pożyczki płynnościowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy medycznych środków ochrony osobistej i sprzętu dla szpitali, a także  mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Warto podkreślić, że to szybka reakcja struktur Unii Europejskiej umożliwiła nam w krótkim czasie uruchomienie tych instrumentów w oparciu o środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

– Ale to nie był zły rok dla gospodarki naszego województwa – gospodarka poradziła sobie nie najgorzej, wzrosły wynagrodzenia w sektorze usług i produkcji, najprawdopodobniej wzrósł PKB. W najbliższych latach chcemy dorównać pod względem rozwoju gospodarczego najlepszym polskim regionom. Przed nami bardzo ciekawy okres – transformacja energetyczna i w dziedzinie ochrony środowiska, także w szkolnictwie wyższym. Te wyzwania wymagają współpracy ze środowiskami gospodarczymi – mówił gospodarz województwa.  

 

W sesji inauguracyjnej, której moderatorem był prof. Michał Kleiber, uczestniczyli jako eksperci m.in. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska i prof. Arkadiusz Karwacki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

 

Tematem sesji plenarnej był Europejski Zielony Ład. Tu panelistami byli m.in. przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim prof. Jerzy Buzek, wiceprezes spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Robert Perkowski i prezes bydgoskiej Pesy Krzysztof Zdziarski.

 

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska była moderatorką debaty panelowej na temat edukacji proekologicznej, a członek zarządu województwa Sławomir Kopyść przewodniczył dyskusji na temat śródlądowych dróg wodnych.

 

Welconomy Forum odbywało się w toruńskim centrum kongresowym Jordanki; dziś dostępna była transmisja paneli tematycznych w internecie.

 

Szczegóły na welconomy.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2021 r.

 

Sesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja inauguracyjna Welconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Szymon  Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Szymon  Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Szymon  Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Szymon  Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Szymon  Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWelconomy Forum w Toruniu, fot. Szymon  Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP