Aktualności

fot. Tymon Markowski
fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym najbliższego weekendu będzie koncert finałowy 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Zapraszamy także na festiwale teatralne w Bydgoszczy i Toruniu, finisaż wystawy w toruńskim Muzeum Etnograficznym oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.

 

W niedzielę (4 października) zakończy się 53. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bydgoskiej, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz akademickie chóry z Bydgoszczy i Frankfurtu nad Odrą pod dyrekcją Rudolfa Tierscha zaprezentują oratorium „Mesjasz” Händla. W piątek (2 października) bydgoskiej publiczności z utworami Haydna, Liszta, Schumana, Schuberta, Czajkowskiego i Rachmaninowa zaprezentuje się Dmitry Masleev, młody pianista, zwycięzca i laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Dziewięć dni, dziewięć pol­s­kich spek­takli, sześć zagranicznych, pięć kon­certów, dwie debaty – w piątek (2 października) w bydgoskim Teatrze Polskim rozpoczyna się Festiwal Prapremier, jeden z najważniejszych w kraju festiwali teatralnych. Według organizatorów pojęcie „prapremiery” należy zredefiniować zgodnie z nowymi tendencjami  w pol­skim i świa­towym teatrze i sztukach per­for­maty­wnych i dlatego tegoroczna edycja festiwalu skupi się na prze­cię­ciu nowych stylów sztuki aktorskiej, tek­stu, fonos­fery i muzyki, architek­tury i wiz­ual­ności, ruchu i tańca, nowych mediów, mate­ri­ałów doku­men­tal­nych. Imprezę rozpocznie spektakl „Wojny, których nie przeżyłam” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Program i więcej informacji na temat wydarzenia.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza w sobotę (3 października, początek o godzinie 16) na finisaż wystawy „Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich”. Wystawa po raz pierwszy kompleksowo i wszechstronnie prezentuje jedną z największych i najwartościowszych kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej zgromadzonych prywatnie w Polsce, której twórcą był Bolesław Nawrocki (przy wsparciu swojej żony Liny), prawnik, muzyk, muzykolog, mecenas sztuki. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

„Kalejdoskop klasyki i piękna” to koncertowa propozycja Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na niedzielne popołudnie (4 października, godzina 17). W programie ballady i sonaty Chopina, Cesara Francka, Eugèna Ysaÿe’a oraz trio na klarnet, skrzypce i fortepian Arama Chaczaturiana. Wystąpią: Barbara Borowicz (klarnet), Szymon Telecki (skrzypce), Paweł Pawlik (fortepian). Więcej informacji na stronie ośrodka.

 

Filharmonia Pomorska, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

1 października 2015 r.