Aktualności

„Dziwka z Ohio”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
„Dziwka z Ohio”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą: koncerty, premiera, wystawa

Krzysztof Penderecki, światowej sławy polski kompozytor i dyrygent wystąpi w Filharmonii podczas piątkowego (25 września) koncertu w ramach 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.

 

Penderecki poprowadzi  Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz warszawski Chór Filharmonii Narodowej. Podczas koncertu zabrzmią jego utwory „Dies illa”, „Hymn do św. Daniiła na chór mieszany i orkiestrę”,  „Hymn do  św. Wojciecha  na chór mieszany i orkiestrę”, „De profundis” z „Siedmiu bram Jerozolimy’ i „O gloriosa Virginum”. W niedzielę (27 września) podczas festiwalu odbędzie się koncert „Śladami Chopina”. W  Kościele Matki Boskiej Bolesnej w Oborach Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza oraz śpiewające sopranem Jolanta Wagner i Aleksandra Olczyk wykonają najpiękniejsze pieśni „Ave Maria”. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Zapraszamy także na inne weekendowe wydarzenia kulturalne – premierę w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy, otwarcie wystawy w Galerii Wozownia, pożegnanie opery „Nabucco” w Operze Nova i koncert w ramach Festiwalu Muzyki Cichej.

 

W piątek (25 września) po raz pierwszy w nowym sezonie w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu – „Dziwka z Ohio” Hanocha Levina w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza. Jest to opowieść o losach dwóch żebraków (ojca i syna) oraz prostytutki wynajętej przez starszego z mężczyzn. Grają:  Małgorzata Abramowicz, Niko Niakas, Paweł Tchórzewski. Zapraszamy także na kolejne inscenizacje spektaklu w sobotę i niedzielę (26 – 27 września). Więcej informacji na stronie teatru.

 

Galeria Wozownia zaprasza także w piątek (25 września) na otwarcie 8. Międzynarodowego Triennale Grafiki „Kolor w grafice”. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się po hasłem „Duety”. Ta najstarsza międzynarodowa cykliczna impreza plastyczna Torunia prezentuje prace artystów z całego świata, pokazując, że grafika to medium, które ma jeszcze wiele do zaoferowania zarówno w warstwie warsztatowej, jak i czysto artystycznej. Wernisaż o godzinie 18. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 października. Więcej na stronie galerii.

 

Opera Nova w najbliższych dniach żegna się dziełem Verdiego „Nabucco”, który był pierwszym spektaklem przygotowanym przez operę specjalnie na Bydgoski Festiwal Operowy i pierwszą premierą w nowym, wówczas jeszcze niewykończonym gmachu przy ulicy Focha. Po przeszło dwóch dekadach scenicznego życia w najbliższych dniach (25-29 września) odbędzie się pięć ostatnich przedstawień. Więcej informacji na stronie opery.

 

Sonaty Bacha i  Händla zabrzmią w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego podczas pierwszego powakacyjnego koncertu w ramach V Festiwalu Muzyki Cichej. Zagra zespół Musica Graziosa, w składzie Konrad Górka (wiolonczela piccolo) oraz Paulina Tkaczyk (klawesyn). Początek w niedzielę (27 września) o godzinie 17. Wstęp wolny. Więcej na stronie festiwalu.

 

Filharmonia Pomorska, Teatr im. Wilama Horzycy, Galeria Wozownia i Opera Nova są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 września 2015 r.