Aktualności

Koncert w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski
Koncert w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą: festiwale, koncerty, warsztaty

Spotkania w toruńskim Muzeum Etnograficznym oraz włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, festiwale w Toruniu i Bydgoszczy, a także koncerty w Grudziądzu, Szafarni, Toruniu i Bydgoszczy – zapraszamy na kolejny kulturalny weekend, w którym dominować będzie muzyka.

 

Dziś (20 sierpnia) mija dwudziesta piąta rocznica śmierci wybitnej polskiej etnograf Marii Znamierowskiej-Prufferowej, założycielki Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Z tej okazji o godzinie 18 w sali widowiskowej muzeum odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie przypomniany dorobek Pani Profesor. Także dziś w muzeum odbędą się warsztaty dla dzieci „Kociołek ze sztuką”. Tym razem najmłodsi (w godzinach 11-13) będą tworzyć formy plastyczne inspirowane twórczością ludową. Więcej informacji na stronie muzeum www.etnomuzeum.pl.

 

Od piątku do niedzieli (21-23 sierpnia) Toruń będzie gościć międzynarodowy festiwal harmonijki ustnej Harmonica Bridge. Podczas imprezy, oprócz koncertów czołowych muzyków grających na tym instrumencie, także warsztaty instrumentalne, wystawy fotograficzne, pokazy sprzętu oraz coroczny konkurs dla początkujących muzyków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Sławek Wierzcholski, a organizatorem toruński Dom Muz. Więcej informacji oraz program wydarzenia na stronie www.harmonicabridge.pl.

 

W weekend (21-22 sierpnia) odbędzie się także jedna z największych bydgoskich imprez muzycznych – festiwal Muszla Fest. Impreza adresowana jest do fanów rockowego undergroundowego brzmienia. Na dwóch scenach, na terenie boisk piłkarskich w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku wystąpi dwudziestu wykonawców. Festiwalowi towarzyszą konkurs dla młodych wykonawców oraz wystawa fotograficzna, prezentująca historię polskiego rocka z perspektywy festiwalu w Jarocinie. Więcej informacji na stronie imprezy www.muszlafest.pl.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w weekend na dwa wydarzenia: piątkowy (21 sierpnia, początek o godzinie 19) letni wieczór z trzema sopranami oraz niedzielny (23 sierpnia, początek o  18) koncert „Muzyczne ABC” w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. W programie pierwszego koncertu najpopularniejsze arie z oper, operetek i musicali, między innymi: „Madame Butterfly”, „Księżniczka czardasza”, „Wesoła wdówka”, „My Fair Lady”. Drugie wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”. Podczas koncertu Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis wykona utwory Góreckiego, Griega, Chopina i Romualda Twardowskiego. Więcej informacji na stronie filharmonii www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

Najbliższe kilka dni to także inne, głównie muzyczne wydarzenia kulturalne. W toruńskim Dworze Artusa (22 sierpnia, godzina 20) oraz bydgoskim kościele pw. Bożego Ciała (23 sierpnia, godzina 16) odbędą się koncerty uczestników warsztatów Paderewski Piano Academy. Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na sobotni (22 sierpnia, godzina 19) recital Leszka Długosza. W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w niedzielę (23 sierpnia, godzina 19) recital Michała Szymanowskiego. Natomiast Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza  w niedzielę (23 sierpnia, godzina 12) na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 sierpnia 2015 r.