Aktualności

fot. Wojtek Szabelski
fot. Wojtek Szabelski

Weekend z kulturą

„Nieszpory ludźmierskie”, Kujawsko–Pomorski Przegląd Kapel, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek oraz Festiwal Prapremier w Bydgoszczy to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

Dzisiaj (12 października) odbędzie się finał Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Kapel. Finaliści, 11 zespołów, zagrają w Toruniu na placu Dominikańskim (naprzeciwko I Liceum Ogólnokształcącego), początek o 16.00. Konkurs odbywa się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego. Więcej

W sobotę (13 października) w Toruniu odbędzie się koncert znanego polskiego pianisty i satyryka Waldemara Malickiego. Artysta, znany przede wszystkim jako współtwórca słynnej Filharmonii Dowcipu, wystąpi w towarzystwie sopranistki Barbary Lewickiej oraz Orkiestry Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod dyrekcją Adama Klocka.

W niedzielę (14 października), także w Toruniu, odbędzie się niezwykły koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II, patronowi województwa kujawsko-pomorskiego, z okazji 40. rocznicy wyboru na stolicę Piotrową. Oratorium „Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego swą prapremierę miały w 1992 i od tamtej pory cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Składają się z 18 pieśni, śpiewanych w partiach solowych i z chóralnych. Muzyka zawiera elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej i tradycyjnej polskiej muzyki kościelnej. Więcej informacji na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Teatr Polski zaprasza w weekend (13-14 października) do Bydgoszczy na tegoroczną edycję Festiwalu Prapremier, który nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. -„Nie/podległa” myśl w teatrze to żart i humor, które pomagają pokonać uczucie strachu, to równocześnie intelektualne analizy, które dzięki niejednoznaczności podważają stereotypy poznawcze i pozwalają wybić się samodzielności rozpoznań naszego teraz, wczoraj oraz tego, jakie z nich jutro wyniknie – czytamy na stronie organizatora. Więcej informacji na stronie festiwalu.

Teatr Baj Pomorski zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek ,,Spotkania”. Zapraszamy dzieci i dorosłych. Więcej informacji na stronie Baju Pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 października 2018 r.