Aktualności

„W co się bawić” w Teatrze Horzycy, fot. Łukasz Piecyk
„W co się bawić” w Teatrze Horzycy, fot. Łukasz Piecyk

Weekend z kulturą

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, koncert z okazji 30-lecia istnienia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, festyn folklorystyczny w Kłóbce, a także spektakle w teatrach w Toruniu i Bydgoszczy, Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu, spotkania poetyckie w Łazieńcu i wystawa w toruńskiej galerii dziecka to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W piątek i sobotę (7 i 8 września) w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu odbędzie się 35. edycja Maratonu Piosenki Osobistej, festiwalu dla młodych wokalistów, wykonujących twórczość autorską. Oprócz zmagań konkursowych odbędą się także koncerty gwiazd: Pauliny Przybysz i zespołów polskie Nagrania, Lepi.my i Panieneczki. Więcej na stronie OKSiRu.

 

W weekend (7-8 września) z Łazieńcu w gminie Aleksandrów Kujawski odbędą 17. Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała Lokomotywa. Jest to cykl spotkań przypominających twórczość Edwarda Stachury i promujących poezję współczesną. Miejscami działań w Łazieńcu są świetlica wiejska i łąka przed domem rodzinnym poety. W programie koncerty piosenki poetyckiej, spotkania z twórcami i spektakl teatralny „Jak zjadłem psa”. Więcej o wydarzeniu.

 

Po przerwie wakacyjnej w weekend (8-9 września) na scenę Teatru Wilama Horzycy w Toruniu powrócą aktorzy w cenionych przez widzów tytułach: czarnej komedii „Pięć róż dla Jennifer” o poszukiwaniu własnej tożsamości oraz premierze z ubiegłego sezonu „W co się bawić?” z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Więcej na stronie teatru.

 

Teatr Polski w Bydgoszczy nowy sezon rozpoczyna w sobotę (8 września) premierą spektaklu „Koniec miłości” Pascala Ramberta. Rozpisany na dwa monologi tekst „Końca miłości” uniemożliwia rozstającej się parze jakakolwiek porozumienie. W choreografii rozczarowań, mężczyzna i kobieta plączą się pomiędzy niespełnionymi oczekiwaniami a śladami dogorywających w nich uczuć. Więcej na stronie teatru.

 

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka od piątku (7 września) można oglądać wystawę „Linoryty ze Spisza” Prezentowana kolekcja powstała w oparciu o grafiki nadsyłane na organizowane przez galerię na międzynarodowe konkursy plastyczne. Prace pochodzą z regionu historycznego Spisza na Słowacji. Autorami tych w większości kolorowych linorytów są dzieci i młodzież, uczniowie szkół artystycznych, tak zwanych základných umeleckých škôl z Popradu, Kieżmarku, Lewoczy, Białej Spiskiej i Spišskiego Štvrtoku. Wśród eksponowanych prac odnaleźć można grafiki już sześcioletnich artystów, co wynika ze specyfiki szkolnictwa artystycznego na Słowacji. Więcej na stronie galerii.

 

Teatr im. Wilama Horzycy i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 września 2018 r.