Aktualności

Ubiegłoroczna edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” w Pałacu Lubostroń, fot. Tymon Markowski
Ubiegłoroczna edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” w Pałacu Lubostroń, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie polecamy przede wszystkim koncerty, które odbędą się w Lubostroniu, Szafarni i Toruniu. Poza tym warto wybrać się do Koronowa na Jarmark Cysterski i Inscenizację Bitwy pod Koronowem.

 

W weekend (27-29 lipca) w Pałacu Lubostroń odbędzie się XVII edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca”. Gwiazdą imprezy będzie Marek Piekarczyk, który w sobotę wraz z zespołem zaprezentuje akustyczne wersje swoich utworów. Poza tym w programie koncerty „Impresje francuskie”, „Skarby muzyki polskiej” z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz występ jazzowej grupy Tyler Hornby Quartet. Więcej informacji na stronie pałacu.

 

W  niedzielę (29 lipca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się przedostatni koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Wystąpi brytyjski pianista Anthony Adkins.  W programie koncertu: Mazurki op. 7,  op. 33, op. 56,  Polonez cis-moll op. 26, Impromptu  Ges-dur  op. 51 oraz Barkarola Fis-dur op. 60. Bilety w cenie 10 zł zakupić można w kasie Ośrodka, przed rozpoczęciem koncertu. Dla dzieci wstęp na koncerty jest bezpłatny. Pieniądze z biletów przeznaczone są na działalność Fundacji Chopin w Ogrodzie Sztuk, której zadaniem jest wspieranie młodych adeptów sztuki muzycznej. Więcej na stronie ośrodka.

 

Kolejną odsłoną 22. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” będzie sobotni (28 lipca) koncert „Perły muzyki polskiej”, który odbędzie się w sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Wystąpią: Wojciech Waleczek – fortepian i Acoustic Quartet, w składzie: Mateusz Moś – I skrzypce, Marcin Sidor – II skrzypce, Ewa Sidor – altówka, Mateusz Mańka – wiolonczela. W programie utwory: Wieniawskiego, Paderewskiego, Ogińskiego, Moniuszki, Chopina, Kilara i Grażyny Bacewicz. Więcej na stronie festiwalowej.

 

Interesującym weekendowym (28-29 lipca) wydarzeniem będzie XVI Jarmark Cysterski i Inscenizacja Bitwy pod Koronowem, stoczonej 10 października 1410 pomiędzy wojskami polskimi i krzyżackimi. W programie oprócz inscenizacji bitwy koncerty, pokazy rycerskie, artyleryjskie i tańca z flagami. Więcej informacji na stronie organizatora, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie.

 

Ośrodek Chopinowski i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2018 r.