Aktualności

Ubiegłoroczny Song of Songs, fot. materiały organizatora
Ubiegłoroczny Song of Songs, fot. materiały organizatora

Weekend z kulturą

Festiwal muzyki chrześcijańskiej Song of Songs, wernisaże wystaw w Galerii Wozownia i koncerty w Szafarni, Kłóbce i Lubostroniu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Wernisaż trzech wystaw proponuje na piątkowe (13 lipca) popołudnie Galeria Wozownia. Pierwszą z nich będzie „Żeńska końcówka” Marty Frej – zbiór wielkoformatowych feministycznych memów, będących głosem w walce przeciwko dyskryminacji i nierównemu traktowaniu kobiet – m.in. na rynku pracy. Zobaczymy także wystawę filmową Marty Kielasińskiej „Z zewnątrz wszystko wygląda trochę inaczej”, która realizuje swoje obrazy przy użyciu materiałów gotowych: starych reklam, kreskówek, animacji, fragmentów niegdyś popularnych filmów czy amatorskich nagrań wykonanych kamerą VHS. Z kolei wystawa „Ciężar rzeźby” Beaty Szczepaniak to prezentacja rzeźb, z którymi odwiedzający będą mogli wchodzi w interakcje nie tylko wizualne. Więcej informacji na stronie galerii.

 

Wirtuozowskie etiudy, nostalgiczna Ballada g-moll oraz pełna ekspresji, uważana za jedno z największych arcydzieł XIX wieku Sonata b-moll, te kompozycje Fryderyka Chopina zabrzmią w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w niedzielę (15 lipca) w interpretacji Wojciecha Kubicy podczas kolejnego recitalu z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Więcej na stronie ośrodka.

 

W sobotę  (14 lipca) w Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie IV spotkanie z cyklu „Wieczór pod lipą”. Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie Niepodległość. Oprócz krótkiego omówienia niepodległościowych wątków z dziejów Kłóbki, głównym punktem wieczoru będzie koncert „Niepodległa! Muzyka polska na głos, flet i fortepian” w wykonaniu trojga młodych muzyków Joanny Słowińskiej (mezzosopran), Pauliny Słowińskiej (flet poprzeczny) oraz Macieja Bąka (fortepian). W programie koncertu utwory kompozytorów polskich Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki a także popularne pieśni wojskowe. Więcej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Na koncert z cyklu „Pałac dzieciom” zaprasza w niedzielę (15 lipca) Pałac Lubostroń. Koncert przygotowany jest specjalnie dla najmłodszych słuchaczy, podczas którego dzieci mogą brać czynny Więcej na stronie pałacu.

 

Galeria Wozownia, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 lipca 2018 r.