Aktualności

„Romeo i Julia” w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski
„Romeo i Julia” w Operze Nova, fot. Filip Kowalkowski

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy premiery spektakli w toruńskich teatrach, festyn folklorystyczny w Kłóbce, a także zakończenie sezonu w Operze Nova, koncerty w Filharmonii Pomorskiej, festiwal orkiestr dętych w Świeciu i zajęcia umuzykalniające dla rodzin z małymi dziećmi w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

 

Ostatnim spektaklem w bieżącym sezonie artystycznym Opery Nova będzie balet „Romeo i Julia” Prokofiewa. Libretto  podąża za tekstem tragedii Szekspira. Prokofiew wprowadził na scenę wyraziste obrazy muzyczne, prawdę ludzkich uczuć, oryginalną inwencją muzyczną przetwarzał literacki pierwowzór. Każda z postaci ma swój charakterystyczny motyw przewodni. Na inscenizacje „Romea i Julii” opera zaprasza od piątku do niedzieli (22-24 czerwca). Więcej na stronie opery.

 

Na dwa koncerty zaprasza w weekend Filharmonia Pomorska. W piątek (22 czerwca) zabrzmi muzyka hiszpańska. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją José Marii Florência oraz gitarzystka Anabel Montesinos. W sobotę w ramach programu „Niepodległa” oraz w 77. Rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego wystąpi japoński pianista Yukio Yokohama. W programie między innymi utwory Paderewskiego i Chopina. (23 czerwca). Więcej na stronie filharmonii.

 

W weekend (22-24 czerwca) w Świeciu odbędzie się 34. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. W tym roku podczas festiwalu wystąpią orkiestry z Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Węgier, Grecji oraz Polski. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert w piątek – orkiestry zagrają wspólnie z muzykami Rebel Babel, w oryginalny sposób łączącymi brzmienie instrumentów dętych z hip-hopem i rapem. Wystąpią m.in. L.U.C., BISZ oraz BOVSKA. Więcej na stronie Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

 

Muzeum Etnograficznym w Toruniu zaprasza w sobotę (23 czerwca) rodziny wraz z małymi dziećmi na zajęcia umuzykalniające „Etnoigraszki”, która odbędzie się pod hasłem „Zwierzątkowo”. W sobotnie południe w Parku Etnograficznym uczestnicy spróbują zgadnąć, czym różnią się zwierzęta dzikie od gospodarskich i od domowych. Dowiedzą się, co jedzą i gdzie mieszkają kaczki, zające, wilki i chomiki oraz jak zawołać psa, a jak kurczęta. Rozpoznają zostawiane przez nie ślady i wydawane odgłosy. Więcej na stronie muzeum.

 

Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 czerwca 2017 r.