Aktualności

„Zemsta nietoperza w Operze Nova”, fot. Marek Chełminiak
„Zemsta nietoperza w Operze Nova”, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Trwa bogaty w wydarzenia kulturalne w regionie weekend. Zapraszamy przede wszystkim na imprezy związane ze Świętem Województwa. Ponadto polecamy między innymi występy zespołu Piastowie, Blues na Świecie Festival, spektakle w Operze Nova i Teatrze Muzycznym w Toruniu oraz jarmark w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

W ramach obchodów Roku Anny Wazówny na Kujawach i Pomorzu w sobotę (9 czerwca) w Brodnickim Domu Kultury w Brodnicy i na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz w niedzielę (10 czerwca) w koście Najświętszej Marii Panny w Toruniu wystąpi zespół tańca dawnego Piastowie. Zespół pochodzi ze Szwecji i w tym kraju popularyzuje polską kulturę ludową. Podczas występów wykonują takie tańce jak: polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak.

W piątek i sobotę (8 i 9 czerwca) w Świeciu odbędzie się 8 edycja Blues na Świecie Festival, imprezy zdobywającej coraz większe uznanie w środowisku muzyki bluesowej. Wystąpią m.in. Frank McComb, Lachy Doley, Dżem, Harlem, Ania Karwan, Natalia Lubrano oraz Big Blues Orchestra. W programie wydarzenia także Akademia Bluesa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, piknik miejski, giełda winylowa i zwiedzanie Świecia. Więcej na stronie organizatora, Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

W Operze Nova od piątku do niedzieli (8-10 czerwca) zobaczymy operetkę Straussa „Zemsta nietoperza”, uważana za dzieło wzorcowe w swoim gatunku. To z tej operetki pochodzi m.in. słynny „czardasz Rozalindy”, aria Adeli „ze śmiechem” i znana uwertura, porywająca do tańca. Na sobotnim spektaklu 30. rocznicę pracy artystycznej w bydgoskiej operze świętować będą soliści, Małgorzata i Janusz Ratajczakowie. Więcej na stronie opery.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprasza w czwartek i piątek (7-8 czerwca) na spektakl „Najlepsze przyjaciółki”. Sztuka izraelskiej dramatopisarki Anat Gov w reżyserii Marka Branda, opowiada o kobiecej przyjaźni, która wraz z upływem czasu, przechodziła różnego rodzaju zmiany. Kobiety wspominają dawne czasy, ale również rozmawiają o przyszłości, która może okazać się niezmiernie zaskakująca. Grają: Aleksandra Lis, Agnieszka Płoszajska i Justyna Kacprzycka. Więcej na stronie teatru.

Muzeum Ziemi  Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w niedzielę (10 czerwca) na dwa wydarzenia. Od 10 do 14 na dziedzińcu gmachu głównego muzeum przy ul. Słowackiego odbędzie się XXV jarmark staroci i rękodzieła ludowego. Nabyć będzie można biżuterię, ceramikę, fotografie, gazety, książki, lalki, mosiądz, militaria, numizmaty, odznaczenia, obrazy, pocztówki, szkło, zabytki techniki oraz wyroby sztuki ludowej – bieżniki, obrusy, stroje, rzeźby, ozdoby. O godzinie 12 rozpocznie się spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”, podczas którego Tomasz Wąsik przedstawi historię walk niepodległościowych mieszkańców Włocławka oraz przebieg działań zbrojnych w rejonie miasta w okresie I wojny światowej. Więcej informacji na stronie muzeum.

Opera Nova, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny i Muzeum Ziemi  Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego

Czytaj też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 czerwca 2018 r.