Aktualności

W piątek (2 września) w Galerii Wozownia otwarcie nowej wystawy, fot. Mikołaj Kuras
W piątek (2 września) w Galerii Wozownia otwarcie nowej wystawy, fot. Mikołaj Kuras

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy akcję Narodowego Czytania w wojewódzkich instytucjach kultury, wernisaże wystaw w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Galerii Wozownia i Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (powiat aleksandrowski), a także Zakręcone dni muzyki, czyli festiwal w Filharmonii Pomorskiej dla dzieci oraz Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała Lokomotywa w Łazieńcu (powiat aleksandrowski), rodzinnej miejscowości Edwarda Stachury.

 

W sobotę (3 września) odbędzie się piąta odsłona Narodowego Czytania, akcji organizowanej przez Prezydenta RP propagującej czytelnictwo dzieł polskich pisarzy. W tym roku wspólnie będziemy czytać „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W akcję włączają się: Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Książnica Kopernikańska. W Teatrze Muzycznym dzieło noblisty czytać będzie marszałek Piotr Całbecki. Więcej o akcji piszemy tutaj.

 

Odbywająca się w najbliższy weekend (2-3 września) Biała Lokomotywa to cykl spotkań przypominających twórczość Edwarda Stachury i promujących poezję współczesną. Miejscami działań w podaleksandrowkim Łazieńcu są świetlica wiejska i łąka przed domem rodzinnym poety. W programie wydarzenia koncert pieśniarzy Marka Gałązki, Krzysztofa Stachury i Zuzanny Moczek, spotkania autorskie z Anną Dziewit-Meller, Jakobe Mansztajnem, Andrzejem Facem, Elżbeitą Michalską, Pawłem Tańskim, Tomaszem Walczakiem, Krystyną Mazur i Agatą Szudzik, a także spektakle teatralne na podstawie Twórczości Stachury, Jerofiejewa i Bułhakowa. Więcej o wydarzeniu. Film „Biała Lokomotywa”

 

Dziś (1 września) w Muzeum Etnograficznym odbędzie wernisaż nowej wystawy czasowej „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów”. Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczące związków barw: białej, czarnej i czerwonej z określonymi zjawiskami kulturowymi. Kolor, częsty bohater wystaw z dziedziny sztuk pięknych, tym razem został potraktowany jako klucz do wyboru artefaktów, pojęć i idei skojarzonych z trzema kolorami, które od czasów najdawniejszych i w powszechnym odbiorze wiążą się ze sferami najbliższymi człowiekowi: z życiem i śmiercią, miłością, z sacrum i profanum. Więcej na stronie muzeum.

 

W tym roku Galeria Wozownia w Toruniu po raz dziesiąty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczna ogólnopolska impreza, prezentująca poszukiwania i osiągnięcia w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej. W piątek (2 września) w siedzibie galerii odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej. Prezentowane będą między innymi prace z cyklu „Brzydko Ładnie” Ewy Skaper, która otrzymała w konkursie pierwszą nagrodę, ufundowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego. Więcej na stronie galerii.

 

Także w piątek (2 września) w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy pasteli „Joanna Strzelecka–Traczykowska – moje pejzaże”. Prace toruńskiej artystki znajdują się w  zbiorach prywatnych  w kraju i za granicą. Obrazy prezentowała  na 31 wystawach indywidualnych. Muzeum Stanisława Noakowskiego jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Więcej na stronie muzeum.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Galeria Wozownia i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami Kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 września 2016 r.