Aktualności

"Halka" w Operze Nova: Dorota Sobczak jako Zofia i Adam Zaremba jako Janusz, fot. Marek Chełminiak
"Halka" w Operze Nova: Dorota Sobczak jako Zofia i Adam Zaremba jako Janusz, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Filharmonii Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, spektakl w Operze Nova oraz wydarzenia przygotowane przez Teatr im. Wilama Horzycy to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W Operze Nova w weekend (3-5 listopada) ponownie zobaczymy „Halkę” Moniuszki. Jest to czwarta bydgoska realizacja czteroaktowej wersji tej najsłynniejszej polskiej opery romantycznej. Tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywało na męskich barkach. Dzieło Moniuszki zainaugurowało XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. i zostało przyjęte aplauzem publiczności. Więcej na stronie opery.

 

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w sobotę (4 listopada) zabrzmią najpiękniejsze pieśni Bułata Okudżawy. Utwory wybitnego barda wykonają Piotr Kajetan Matczuk (śpiew, gitara akustyczna), Piotr Augustynowicz (gitara akustyczna) i Tomasz Imienowski (gitara basowa). Muzycy zaprezentują się dwukrotnie 0 14.30 i 17. Więcej na stronie ośrodka.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza w piątek (3 listopada) na koncert z cyklu „Koncertów na strychu”. Tym razem wystąpi duet Helatone, który tworzą Bartek Kapsa i Tomasz Gadecki. Artyści eksplorują rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej. Nie stroniąc jednak od melodii czy poszukiwań ciekawych struktur rytmicznych, duet wypracował swój własny, oryginalny język muzyczny. Więcej na stronie biblioteki.

 

Dwa swoje cykliczne koncerty dla małych dzieci przygotowała w sobotę (4 listopada) Filharmonia Pomorska. O godzinie 11 to będzie Akademia Wiolimisia dla dzieci w wieku 3-6 lat. W programie dźwięczne popołudniowe chrapanie, zaś o 12.30 filharmonie odwiedzą niemowlęta, małe dzieci do 2 roku życia oraz kobiety w ciąży, by wysłuchać przebojów baroku. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Opera Nova, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonii Pomorska i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 listopada 2017 r.