Aktualności

Michał Marek Kąkol, jeden z laureatów tegorocznego konkursu pianistycznego w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Michał Marek Kąkol, jeden z laureatów tegorocznego konkursu pianistycznego w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Weekend z kulturą

I Festiwal Wisły, Święto Toruńskiego Piernika, Nine Hills Festival w Chełmnie i ostatni koncert cyklu „Wakacje z Chopinem” to najważniejsze weekendowe wydarzenia w kulturze na Kujawach i Pomorzu.

 I Festiwal Wisły, Święto Toruńskiego Piernika, Nine Hills Festival w Chełmnie i ostatni koncert cyklu „Wakacje z Chopinem” to najważniejsze weekendowe wydarzenia w kulturze na Kujawach i Pomorzu. Zapraszamy także na koncerty do Torunia i Nieszawy.

 

Perspektywy – Nine Hills Festival w Chełmnie to wielowymiarowy projekt artystyczny, wpisany w architektoniczną przestrzeń Chełmna. W programie tegorocznej, drugiej edycji imprezy (11-13 sierpnia)  koncerty muzyki alternatywnej, eksperymentalnej i klasycznej, spektakle teatralne, gra miejska, instalacje artystyczne i zwiedzanie chełmińskich kościołów. Więcej na stronie www.9hf.pl.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na finałową odsłonę cyklu „Wakacje z Chopinem”. Podczas niedzielnego (13 sierpnia) koncertu wystąpi 3 laureatów tegorocznego szafarskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży: Rio Ueyama (II nagroda w I grupie wiekowej), Marta Papojan (wyróżnienie w II grupie wiekowej), Marek Michał Kąkol (wyróżnienie w III grupie wiekowej). W wykonaniu młodych, zdolnych pianistów usłyszymy między innymi mazurki, walce, etiudy i nokturny Fryderyka Chopina oraz „Wariacje na temat Paganiniego” a-moll Izaaka Berkowicza. Więcej na stronie ośrodka.

 

Muzycy Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcja Mariusza Smolija wystąpią w niedzielę (13 sierpnia) na scenie plenerowej przy toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Okazją do występu jest Festiwal Muzyka i architektura oraz zbliżający się Festiwal Wisły. W programie „Muzyka na wodzie” Handla, symfonia nr 60 Haydna, „Plink, Plank, Plunk” i „Fiddle-Faddle” Leroya Andersona oraz muzyka Beatelsów w barokowym opracowaniu Petera Breinera. Więcej na stronie filharmonii.

 

W piątek (11 sierpnia) o godzinie 21 w kościele farnym pw.  św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie (powiat aleksandrowski) odbędzie się „IX Organowy  Koncert przy Świecach”. Przy zabytkowych organach zasiądzie Andrzej Szadejko, wirtuoz tego instrumentu. Podczas corocznego cyklu koncertowego w nieszawskiej farze występują uczniowie prof. Joachima Grubicha, legendy polskiej organistyki. Więcej informacji.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Filharmonia Pomorska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 sierpnia 2017 r.