Aktualności

Ubiegłoroczny koncert „Pod wspólnym niebem”, fot. Mikołaj Kuras
Ubiegłoroczny koncert „Pod wspólnym niebem”, fot. Mikołaj Kuras

Weekend z kulturą

Najważniejszym wydarzeniem weekendu w kulturze będzie koncert „Pod wspólnym niebem” z udziałem gwiazd polskiej muzyki na scenie plenerowej CKK Jordanki, będący częścią Święta Województwa. Zapraszamy także na festiwal Blues na Świecie, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz finał KATAR-u w dziedzinie fotografii.

 

W piątek i sobotę (9 i 10 czerwca) w Świeciu odbędzie się 7. edycja festiwalu Blues na Świecie. W programie koncerty młodych wykonawców i gwiazd gatunku. Oprócz bluesa goście posłuchają także rocka, funku, jazzu i soulu. Wystąpią między innymi Voo Voo, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Grażyna Łobaszewska, Anita Lipnicka i goście zza granicy Ben Poole, Sari Schorr, Latvian Blues Band i Thorbjørn Risager & The Black Tornado. Więcej na stronie wydarzenia.

 

Finał KATAR-u (Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu) w dziedzinie fotografii odbędzie się w piątek (9 czerwca) w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka animacji Kultury. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Czas jak rzeka – w Roku Rzeki Wisły”. Podczas finału zostanie otwarta wystawa pokonkursowa, a także poznamy laureatów konfrontacji. Więcej na stronie WOAK-u.

 

W Filharmonii Pomorskiej w piątek (9 czerwca) odbędzie się koncert w 5. rocznicę śmierci Stefana Stuligrosza, twórcy chóru Poznańskie Słowiki. W programie ulubione kompozycje wybitnego pedagoga: autorstwa między innymi Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Bacha, Mozarta i Händla. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP i Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha. Więcej na stronie filharmonii.

 

W sobotę (10 czerwca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi trio fortepianowe MMJ, które tworzą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  w Gdańsku: Maria Stawska (wiolonczela), Michał Müller (skrzypce), Jan Walczak (fortepian). W interpretacji młodych muzyków zabrzmią klasyczne i romantyczne utwory na trio fortepianowe oraz wiolonczelę solo, fortepian solo i skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, autorstwa Bacha, Beethovena, Wieniawskiego, Nielsa Gade, Liszta i Mendelssohna-Bartholdy’ego. Więcej na stronie ośrodka.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Filharmonia Pomorska i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 czerwca 2017 r.