Aktualności

Spotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Spotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Nagrody dla muzealników

W powstającym Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbyło się 8 czerwca uroczyste spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, połączone z wręczeniem nagród zasłużonym pracownikom placówek muzealnych działających pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego.

 

– Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To możliwe dzięki zaangażowaniu, kreatywności i wielkiej pasji pracowników tych placówek – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pełni rolę organizatora dla trzech muzeów:

  • Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu;
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku;
  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

 

Łącznie muzea zatrudniają prawie 190 osób, a samorząd województwa na ich funkcjonowanie przeznacza rocznie kwotę 10 milionów złotych. Na koniec 2016 roku muzealia zgromadzone przez trzy muzea obejmowały ponad 228,2 tysiąca pozycji. W ubiegłym roku placówki odnotowały ponad 315 tysięcy zwiedzających.

 

Organizowane co roku w jednym z wojewódzkich muzeów spotkania z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów są okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o znaczeniu i rozwoju muzeów. Jest to też okazja, by podziękować wszystkim, którzy swe życie związali z muzealnictwem, poświęcili je ochronie i upowszechnianiu naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Tegoroczne spotkanie odbyło się w czwartek (8 czerwca) w powstającym Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, który jest częścią Muzeum Etnograficznego w Toruniu. To pierwsze muzeum na wolnym powietrzu dedykowane budownictwu kolonizacyjnemu związanemu z osadnictwem olęderskim. W parku zrekonstruowano fragment wsi z trzema pełnymi zagrodami składającymi się z zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich, które przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obecnie muzealnicy przygotowują aranżację wnętrz domostw i wystawy. Otwarcie planowane jest w przyszłym roku.

 

Podczas czwartkowego spotkania marszałek Piotr Całbecki wręczył nagrody finansowe zarządu województwa dla dziewięciu szczególnie wyróżniających się pracowników muzeów działających pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego (zgodnie z wnioskami złożonymi przez dyrektorów muzeów). Odbyła się także prelekcja „Olęderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Historia powstania, projekt i realizacja”.

 

Lista wyróżnionych pracowników

 

Infografika Urzędu Statystycznego Bydgoszczy przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów

 

Czytaj też: Menonici i historia codzienności

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 czerwca 2017 r.

 

Spotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z okazji Dnia Muzeów w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl