Aktualności

W piątek Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Kai Bumann, fot. Tymon Markowski
W piątek Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Kai Bumann, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Zapraszamy na odbywające się w najbliższy weekend wydarzenia kulturalne. Wśród nich znajdą się wydarzenia Święta Województwa, Noc w Bibliotece, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wystawę w Galerii Wozownia, inaugurację Festiwalu Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza i dziecięcy przegląd folklorystyczny.

 

W piątek (2 maja) podczas koncertu w Filharmonii Pomorskiej zgromadzeni goście wysłuchają Koncertu D-dur Brahmsa, który zalicza się do kanonu muzyki skrzypcowej (partie solowe wykona Maria Sławek), Suitę z opery „Carmen” Bizeta, która okazała się przełomem w jego twórczości, a na końcu Bolero Ravela. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi maestro Kai Bumann. Więcej na stronie filharmonii.

 

„Wyspy i atole: mapowanie wyobraźni” to tytuł grupowej międzynarodowej wystawy w Galerii Wozownia, której wernisaż zaplanowany jest na piątek (2 czerwca). Na ekspozycji będzie można zobaczyć obrazy, obiekty i instalacje, których tematem jest wyobrażenie miejsc istniejących w kulturowej i indywidualnej pamięci, wyobraźni. Więcej na stronie Wozowni.

 

Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna” Schuberta i Kwartet smyczkowy f-dur Ravela zabrzmią w sobotę (3 czerwca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w wykonaniu Paul Kletzki Quartett w składzie Magdalena Kling-Fender (I skrzypce), Dominika Przech (II skrzypce), Róża Wilczak-Płaziuk (altówka) i Robert Fender (wiolonczela). Więcej na stronie ośrodka.

 

Koncerty inauguracyjne III Festiwalu Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza odbędą się w sobotę (3 czerwca) jednocześnie w Grudziądzu i Wrocławiu. W ramach festiwalu przez cały tydzień Grudziądz zabrzmi muzyką dawną – w programie koncerty, wykłady i warsztaty. Nad wszystkim patronuje Piotr z Grudziądza, jeden z najważniejszych kompozytorów średniowiecznej Europy Środkowej.

 

W sobotę i niedzielę (3 i 4 czerwca) w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbędzie się XXXVI Dziecięcy Przegląd Folkloru Wiejskiego „Ptasie Wesele”. W programie występy dzieci z 30 toruńskich przedszkoli prezentujących zabawy dzieci wiejskich, tańce i piosenki ludowe. Impreza jest okazją dla całych rodzin do odkrywania ponadczasowej wartości wiejskiego folkloru dziecięcego. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Galeria Wozownia, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 czerwca 2017 r.